Kredi Kullanma Alt ve Üst Yaş Sınırı Nedir?

Kredi Kullanma Alt ve Üst Yaş Sınırı Nedir?

İhtiyaç kredisi, taşıt kredisi ve konut kredilerinden yararlanmak için mutlaka bankaların kendi mevzuatlarına göre belirlediği şartları yerine getirmek zorundadır. Bankalar kendi haklarına göre belirlemiş olduğu şartları bireysel tüketici kredileri ve ticari kredi ürünleri olarak farklılık gösterse bile gerçek kişiler için kullananacakları bireysel tüketici kredilerinden yararlanabilmektedir.   Bankalar tüketicilerden ilk olarak kimlik numaralarını gösteren nüfus cüzdanını istemektedir.  Banka kredisi almak isteyen kişinin ilk olarak nüfus cüzdanına T.C. kimlik numarasından kişi hakkındaki bilgilere ulaşmakta ve ilk şart olan yaş sınırına göre değerlendirmesini yapmaktadır. Bankalardan kredi alabilmenin ilk şartı tüketicilerin bankaların  istemiş olduğu yaş sınırının üstünde olması  gerekmektedir. Yaş sınırı her bankada geçerliliğini korumaktadır. 18 yaşını doldurmuş olan her tüketici bankalara başvuru yaparak kredi talebinde bulunabilmektedir. 18 yaşın altındaki kişiler için Kredi kartı sunan bankalar tüketicinin velisinin kredi notuna bakarak kredi kartı çıkardığından burada durum daha farklı olarak algılanabilmektedir.

Kredi Notu ve Kredi Kartı

Bankaların kredi ürünlerinden yararlanmak adına gerekli olan yaş sınırlaması şartını sağlayan kişilerden istenen gelir belgesini yanında kişinin kredi notuna incelenerek kredi ürünlerinden faydalanması sağlanır. Geçmiş dönemlerde bankalar ile ilgili ilişkilerinde sorun yaşamış,  ödemelerini geciktirmiş,  zamanında eksik yatırmış olan kişilerin kredi notları bankalar tarafından aşağı çekilerek düşürülür. O nedenle Kredi notu bankaların kişi hakkında referans aldıkları bir değerlendirme sürecinden yararlanılmaktadır. En önemli kriter olması kişiler için mutlaka bankalardan kredi almadan önce Kredi notları düşük ise bunları yukarı çekmek için ve yükseltmek için gerekli olan üzerine düşen ödemeleri zamanda yaparak kredi notlarını yükselterek bankalardan ancak bu şekilde daha kolay bir şekilde kredi alabilmektedir. Tüm bıçaklar tüm bankaların kredi almak için başvuru yapan kişilere Kredi çıkartmak adına ilk olarak kriter olarak baz aldığı şartlardır. Şartları taşıyan ve yerine getiren her tüketici bankalardan istediği limitlerde vadelerde kredi alabilmektedir. Acil nakit ihtiyaçları finansmanında başvuru yapacak kişiler bankadan ilk olarak 18 yaş sınırlaması üzerinde kalan kişiler başvuru yaparak kredi alabilir.

Bir önceki yazımız olan Kooperatif ve Halkbank'ın Ortak Vergi Faizsiz Kredisi başlıklı makalemizde faizsiz kredi, halkbankası faizsiz kredi ve kooperatif kredisi hakkında bilgiler verilmektedir.