Kredi Kartı Kullanımında Yapılmaması Gerekenler

post komisyonları

Kredi kartları günlük harcamalar için kullanılmamalıdır. Yiyecek, elbise ve gaz gibi ihtiyaçlar Kredi kartı ile asla alınmamalıdır. Sıradan alışverişler için kredi kartı yerine nakit ya da para kart kullanılmalıdır. Herhangi bir harcama da ilk olarak kişi bu benim ihtiyacım mı yoksa sadece isteklerinden biri mi diye 10 saniye düşünmelidir. Sadece gereksinimleri karşılayarak kişi kendini mutlu hissedemeyebilir. O yüzden kişi bu ayrımı iyi yapmalı ve ürün ya da hizmetin daha uygun fiyata ikamesi olabilir mi incelemelidir. Toplumumuz kredi kartlarındaki asgari tutarı ödemeyi alışkanlık haline getirmemelidir.  Bu durum sadece borcu kapatabilecek zamanı uzatır ve ufak faizler giderek daha da artar. Bankalar her bir kuruş da geç ödendiği takdirde her zaman faiz alır. Borç olarak sadece anapara düşünülmemeli kısıtlı bir miktar işlem yapılabileceği unutulmamalıdır.  Bu gibi durumlarda zaten sadece kısa bir miktar işlem yapılabilir. Kredi kartı kanunlarına göre üç defadan fazla borcun yüzde ellisi yatırılırsa nakit çekebilme şansıda kaybedilir. Gün geldiğinde gerçekten ihtiyaç olunan nakit için çekim işlemi gerçekleştirmek istenmesi üzerine nakit çekilemediği için başka bir borca sürüklenmek mümkündür.

Kredi Kartı Kullanımında Yapılması Gerekenler

İsteklere karşı gereksinimlere yönelik kararlar da akıllıca davranmak gerekmektedir. Yani kalben değil beyinen hareket edilmelidir. Aslında çok istenilen bir şeyden bahsederken ihtiyacım var demeyi alışılmış gelen durumu tamamen değiştirerek ilk olarak sorgulamak gerekmektedir. Kredi kartını sorumlulukla kullanmak için ilk olarak nelere ihtiyaç var ve neleri gerçekten istediğinizi sorgulayarak hareket etmeniz gerekmektedir. Aylık ödemeleri zamanında yapamayacak olan kişiler banka ile ilk görüşerek Kredi kartına yapılandırma talep etmelidir. Yapılabilecek en kötü şey en basitinden kredi kartlarını ödemeyi unutmaktır. Kredi skorlarının büyük bir kısmı ne kadar borç olduğunu dikkate almaktadır. Daha düşük bir faiz oranı için bankalarla pazarlık yapılabilmektedir. Aynı zamanda hali hazırdaki oranlar alınan tekliflerden daha yüksekse mutlaka geçiş yapmanın bir alternatifi aranmalıdır. Faiz oranları kredi kartındaki bakiyeye sahip olabilmek için bu meblağı taşıyabilmek adına kişinin ne kadar ödediğini göstermektedir. O nedenle periyodik olarak karttaki oranları değerlendirmek, kontrol etmek ve her zaman en iyi oranı alıp almadığından kişinin emin olması gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Harcamaları Nasıl Takip Edilir? başlıklı makalemizde kredi kartı harcamaları ve kredi kartı harcamaları takibi hakkında bilgiler verilmektedir.