Kredi Kartı Kullanımında ve Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

kredi kartı bloke kaldırma

Birçok kişiye kredi kartının yanlış kullanılması sebebiyle mağdur olabilmektedir. Bu gibi durumlarda Kredi kartı başvuruları yapılmadan önce kredi kartı kullanımında dikkat edilmesi gereken detayları incelemek gerekmektedir.  Kredi notu kredi kartı başvuruları değerlendirilirken de kişilerin karşısına çıkmaktadır. Bankalar kredi notu sorgulama ekranından kişilerin durumunu kontrol ederek başvuruları değerlendirmektedir. Kredi kartı başvurularında olumsuz sonuçlanma oluşması halinde diğer kredi kartı başvurularını da olumsuz etkilemektedir. İlk olarak kişiler kredi notu öğrenme işlemini gerçekleştirmelidir. Findex kredi notu öğrenme sonucunda düşük bir not ile karşılaşılırsa başvuru yapmadan önce kredi notu yükseltme yöntemleri konusunda bilgi sahibi olunmalıdır. Kişilerin bu kadar zamanı yoksa Kara listedekilere kredi kartı sunan bankalar konusunda araştırmalar gerçekleştirmelidir. Kredi kartı limitleri bütçeler ile orantılı olmasından dolayı ödenebilecek sınırlar içerisinde kalınmasına dikkat edilmelidir. Yanı sıra ödenemeyecek harcamalar yapılabilir ve bunları yönetmekte zorlanılacağı için yasal takibe düşülebilir.

Anlık Kredi Sunan Bankalar

Acil ihtiyaçlara özel bankalar konusunda bilgiye gereksinim duyabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken konu ise Kredi kullanım ücretleri olmaktadır. Yıllık aidat ücretleri, nakit faiz oranı ve gecikme faiz oranları gibi durumlar karşılaştırarak kredi kartı başvuruları yapılmalıdır. Bazı durumlarda yapılan harcamalar kredi kartı bulunabilmektedir. Birçok kişi ekstreleri incelemediği için bu harcamaları kabul etmiş olmaktadır. Bu gibi bir durumla karşılaşıldığında direkt banka ile irtibata geçmek ve şüpheli işlem şikayetinde bulunmak gerekmektedir. Kredi kartlarının birçoğunda puan, para, Bonus ve benzeri isimlerde birikim yapılmaya olanak sağlayan kredi kartı kampanyaları oluşmaktadır. Ancak bu puanların harcanması adına belirli süreler bulunmaktadır. Biriken puanları indirim olarak kullanmak daha yararlı olacaktır. Bazı bankalar bu puanların transferlerini de izin verebilmektedir. Bu sayede aile üyelerinden herhangi biri ile puanları birleştirerek daha büyük bir harcama içinde kullanmak mümkündür. Internet ya da mobil bankacılık hizmetleri gelişmiş olmasından dolayı bu kanalları kullanarak hem daha hızlı hem de daha avantajlı faiz oranları ile işlemler yapılabilmektedir. Kredi kartı borçlarının son ödeme tarihini kaçırmamak gerekmektedir. Gerektiği takdirde otomatik ödeme talimatı verilmeli ve bütçe elverdiği ölçüde dönem borçları kapatılmaya çalışılmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Borcunun Ödenmediği Durumda Olacaklar başlıklı makalemizde kredi kartı borcu ve kredi kartı borcu ödeme hakkında bilgiler verilmektedir.