Kredi Kartı Harcamaları Nasıl Takip Edilir?

Kredi Kartı Harcamaları Nasıl Takip Edilir?

Kredi kartı aldıktan sonra internet üzerinden ya da günlük olarak alışverişler gerçekleştirilebilmektedir. Fakat kredi kartı ekstreleri yapılan harcamaları unutmaz. Kredi kartı ekstreleri aylık olarak yapılan harcamaları göstermektedir. Kredi kartı ekstresinde dönem borcu, ödenmesi gereken asgari tutarın son ödemesi ve hesap kesim tarihi ile faizi ve ücretler yer almaktadır. Dönem borcu o ay ya da daha önce yapılan borç miktarını göstermektedir. 5000 TL’lik harcama yapıldı ise eğer o kadar borcunuz bulunuyor demektir. Bu borcu isterseniz tamamen kapatabilir isterseniz de ödemeniz gereken asgari ücret tutarını ödeyebilirsiniz. Asgari ücret tutarı borcun bir kısmına denk gelen en az ödemeniz gereken tutardır. Hesap kesim tarihinde ise belirtilen bir tarihten belirtilen diğer tarihe kadar yapılan tüm harcamalar gözükmektedir. Belirlenen hesap kesim tarihinden itibaren şubelerden Kredi kartı borcunuzu kısa zaman içerisinde ödemeniz mümkündür. Eğer kredi kartı kullandığınızda bankadan borcunuzu ödeyebiliyorsanız ekstra bir para ödemeniz gerekmemektedir. Ancak başka bir bankanın ATM’si üzerinden ödeme yapılacaksa bu işlem  başına ücret alınacaktır.

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur

Bazı zamanlar borçlarımızı ödemekte zorluk yaşarız. Bu duruma kredi kartı borçları da dahildir. Kredi kartı borcu ödenmediği durumlarda kredi notları düşmektedir. Bu gibi nedenlerde de başka bir bankaya kredi kartı başvurusu yapıldığı zaman onaylanması oldukça güç olmaktadır. O nedenle kredi kartı borçlarının düzenli ve zamanında ödenmesi gerekmektedir. Eğer ki dönem borcu toplu ödenmezse dahi asgari ücret tutarını ödemek kişilerin yararına olacaktır. Kredi kartı sayesinde internet üzerinden alışveriş yaparak taksitlendirme seçeneği ile ödemeleri aylara bölmek mümkündür. Nakit para harcanmadığı için kredi kartını da dengeli kullanmak şarttır. Kişiler kendilerine göre bir limit belirlemeli ve üzerine çıkmamalıdır. Hemen hemen her kart yanında puan ödül desteği ile gelmektedir. O nedenle mutlaka uygun puan seçeneği olan kredi kartları tercih edilmelidir. Daha önce açılmış bir vadesiz hesap bulunuyor ise banka kartı da var ise o zaman ilk etapta kişiler kendi bankasına başvuru yapmalıdır. Halihazırda var olan bir iletişim kanalına sahip olmak kartınıza onay almada şansınızı arttıracaktır. Kredi geçmişinin olmaması kişinin standart bir kredi almasına engel olmasından dolayı mutlaka düşük limitli kredi kartlarına başvuru yapılmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Almak İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler başlıklı makalemizde kredi kartı almak, kredi kartı başvurusu ve kredi kartı başvurusu nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.