Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne olur ?

kredi kartı borcu

Gerek internetten alışverişte gerekse mağaza vb. yerlerden yapılan alışverişlerde en çok kullanılan ödeme yöntemi kredi kartıdır.  Ülkemizdeki kredi kartı kullanımı günden güne artmakla birlikte kredi kartı kullanılırken insanlar kredi kartını bir ödeme aracından çok bir borçlanma aracı gibi kullanmaya başlamıştır. Hal böyle olunca kredi kartları borçları da kat ve kat artmaktadır.  Peki bu kontrolsüz harcama sonucu doğan borçların ödenmemesi veya ödenememesi durumunda ortaya nasıl bir durum çıkmaktadır?

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse

  • Kredi kartı borcu eğer zamanında ödenmezse ödenmesi gereken asgari miktarı kadarına aylık %2.52 faiz uygulanırken kalan kısmına ise aylık %2.02 faiz uygulanmaktadır
  • Kredi kartı borcu eğer ödenmezse kredi kartı nakit çekimine de kapatılmaktadır.
  • İlgili banka kredi kartı borcunun 2 ay boyunca asgari tutarının ödenmemesi durumunda kredi kartı sahibi hakkında yasal işlem başlatabilir. Bu durumda kart sahibine son ödediği borçtan itibaren kredi kartı borcunu ödemesi için 90 günlük yasal süre verilir. Bu sebeple kredi kartı sahipleri kredi kartları borçlarının asgari tutarını iki ay üst üste aksatmamaya dikkat etmelidirler.
  • Eğer kredi kartı borcu 3 ay boyunca ödenmezse banka kart sahibine ulaşıp borcunu 7 gün içerisinde ödemesini isteyecektir. Eğer bu yedi gün içerisinde kredi kartı borcu ödenmezse bankanız istemesi durumunda mal varlığınıza el koyabilir.

Yukarıda saydığımız maddelerin her biri kişileri kredi kartı kullanımıyla birlikte soktuğu zorlukların yanında ekonomik açıdan birçok kısıtlamaya sebep olacaktır. Çünkü kredi kartı borcundaki en az 1 günlük gecikme bile sicilinize işlenir ve bankalarda yaptığınız herhangi bir işlemde önünüze bir engel olarak çıkabilir. Hakkınızda yasal işlem başlatılması durumunda ise bankalar tarafından kara listeye alınabilir. Bu durumda ise bankalarda hiçbir işlem yapamayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Nefes Kredisi Nedir ? başlıklı makalemizde nefes kredisi, nefes kredisi başvuru ve nefes kredisine nasıl başvurulur hakkında bilgiler verilmektedir.