Kredi Kartı Borcunun Ödenmediği Durumda Olacaklar

Kredi Kartı Borcunun Ödenmediği Durumda

Günümüzde artan tüketim ve farklılaşan alışveriş alışkanlıkları ile birlikte kredi kartı kullanımı da günden güne artmaktadır. O nedenle Kredi kartları günümüzde en çok tercih edilen ödeme araçlarından biri haline gelmiştir. Kişiler üzerinde para yokken dahi kredi kartları sayesinde alışveriş yapabilirken istedikleri ürüne de sahip olabilmektedir. Bu durum birçok insan için kredi kartı kullanımını çok cazip hale getirmektedir. Birçok kişi kredi kartı ile harcama yaparken ne kadar harcadığının farkına dahi varmaz. Fakat ay sonunda gelen hesap özeti moral bozucu hale gelebilmektedir. Ay içerisinde ne kadar harcama yaptığının farkında olmayan ve bütçelerine açarak alışveriş yapan kişiler kredi kartı borçlarını ödemekte zorluk çekebilir. Bu gibi durumlarda kredi kartları cazipliğini yitirerek bir kabus haline dönebilmektedir. Çünkü kredi kartı borçları gününde ödenmezse kart kullanıcılarına faiz, yasal takip gibi yaptırımlar uygulanmaktadır. Bu gibi yaptırımlar dışında olumsuz etkilenen bir başka önemli konu ise kredi kullanırken kişiyi etkileyen kredi notu olmaktadır.

Kredi Kartlarının Sadece Asgari Ödeme Tutarını Yatırmak

Asgari ödeme tutarları birkaç ay kredi kartının tamamını ödeyemeyecek durumda olan kişiler için oldukça büyük bir avantaj olur borcun asgari ödemesi yapıldığı takdirde bir sıkıntı ortaya çıkmamaktadır. Fakat Kredi kartı borcunu devamlı asgari ödeme tutarını ediyorsanız ve bu ödediğiniz tutar kadar harcama yapıyorsanız bu büyük bir sıkıntı oluşturmaktadır. Çünkü bu alternatif kredi kartınızın borcunu asla kapatamaz aksine her ay yükselen miktarlarda faiz ödemek mecburiyetinde kalırsınız. Fakat her ay asgari ödeme tutarını öder ve başka harcama yapmazsanız yine belirli bir faiz miktarı ödeyerek kredi kartının borcunu kapatma şansına sahip olabilirsiniz. Asgari ödeme tutarını yatırmazsanız bankaların uygulayacağı çeşit yaptırımlarla beraber sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Kredi kartı borçları kredi borçları gibi hukuki yollar ile tahsil edilebilmektedir. Bankalar ilk olarak kişilere kredi kartı borcu olduğunu hatırlatmak amacıyla mesaj atmakta ve aramaktadır. Aramalar durumunda borçlardan borçlarını ödemeleri için bir taahhütname istemektedir. Borçlu kredi kartının asgari tutarını arka arkaya 2 ay boyunca ödemediği takdirde idari takip süreci başlamaktadır.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler başlıklı makalemizde kredi kartı başvurusu, kredi kartı başvurusu evrakları ve kredi kartı başvurusu için gerekli evraklar hakkında bilgiler verilmektedir.