Kredi Kartı Bloke kaldırma İçin İzlenecek Adımlar Nelerdir?

kredi kartı bloke kaldırma

Kredi Kartı Bloke kaldırma İçin İzlenecek Adımlar Nelerdir?

Gün geçtikçe kredi kartları insan hayatındaki yerini daha sağlam hale getirmektedir. Her gün milyonlarca ödeme kredi kartları ile yapılmaktadır. Bu nedenle kredi kartları insan hayatı için büyük önem arz etmeye başlamıştır. Kredi kartlarının bazı durumlarda kullanım dışı olmasına kartın bloke olması denmektedir. Bir kartın bloke olması için pek çok farklı sebep olabilir. Bu sebeplerin bazıları banka kaynaklı bazıları ise müşteri kaynaklıdır. Her iki durumda da sorun çözülene kadar kartın kullanımı mümkün olmayabilir. Bu gibi durumlarda en kısa sürede blokenin kaldırılması son derece önemlidir.

Kredi Kartı Bloke Nedenleri?

Kredi kartının bloke edilmesinin banka kaynaklı bir sebebi olabilir. Bazı durumlarda bankalar yaptıkları teknik çalışmalar sebebiyle böyle rahatsızlıklara sebep olabilmektedirler. Bunun dışında kredi kartında şüpheli bir işlem görüldüğünde kart bilgilerinin 3. şahısların eline geçmiş olma ihtimaline karşın kartın hemen kullanım dışı bırakılması durumu yaşanabilir. Bu durumlar güvenlik amaçlıdır ve çoğu zaman banka çalışanları bloke durumu hakkında müşteriyi bilgilendirir. Kart bilgilerinin çalınması söz konusu değilse bloke durumu müşterinin talebi ile kısa sürede kaldırılabilir. Bunun dışında bir diğer neden ise kredi kartı borçlarının ödenmemesidir. Mevcut kredi kartı borcunun 3 ay arka arkaya ödenmemesi durumunda kredi kartına banka tarafından bloke koyulması işten bile değildir. Böyle durumlarda kişinin en kısa sürede borcunu ödeyerek blokenin kaldırılmasını talep etmesi gerekir. Bu tip borçlar gecikmeden dolayı faize tabi olacaklardır ve ödemeler de normalde yüksek olacaktır.

Kredi Kartı Bloke Kaldırma Yöntemleri

Kredi kartının blokesi kart borcunu ödememek gibi kişiden kaynaklı ise öncelikle bu problemin çözülmesi gerekir. Problem çözüldükten sonra banka ile iletişime geçerek son derece kısa sürede blokenin kaldırılması sağlanabilmektedir. Bunun dışında karttan taksitli olarak yapılmış herhangi bir harcama kartta borç olarak gözükmese de kullanılabilir limitin bir kısmını bloke eder. Bu gibi durumlar için bir çözüm yoktur çünkü bu durum taksit varlığından kaynaklanmaktadır. Taksitlerin düzenli bir şekilde ödenmesi durumunda her ay ödenen taksit tutarı kadar limit açılacaktır.

Bir önceki yazımız olan Kredi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular başlıklı makalemizde kredi, kredi çekmek ve kredi notu hakkında bilgiler verilmektedir.