Kredi Kartı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Kredi Kartı kaç günde çıkar

Kredi kartı başvurularında herhangi bir evrak talebinde bulunmak gerekmemektedir. Fakat kredi kartı başvurusunda bulunan kişilerin sistemsel olarak geliri tespit edilemezse sadece bu gibi durumlarda bazı bankalar tarafından gelir belgesi talep edilebilmektedir. Tüm bunlar kredi kartı limit yükseltme talepleri için de genel olarak geçerli olmaktadır. Kredi ürünleri kullanmayan ya da son 5 senedir aktif olmayan kişilerin kredi notu oluşmamaktadır. Kredi notu oluşmayan kişinin ise geçmiş çalışmaları banka tarafından incelenemediği için bir risk oluşturmaktadır.  O nedenle kredi notu oluşmayan yani sıfır olan kişinin Kredi kartı talebi red edilmektedir. Bu gibi durumlarda olan kişilerin aktif çalışma içerisinde oldukları bankalara ilk olarak otomatik ödeme talimatı gibi hizmetlerde çalışma vermeleri daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

Kredi Kartları

Gelire göre toplam kredi kartı limiti belirlendiği için bir kredi kartı limiti diğer kredi kartı limitini de etkilemektedir. Yani kredi kartı limitini yükseltmek için ikinci bir kredi kartı almak genel olarak işe yarayan alternatiflerden değildir. Aynı zamanda kredi kartı kullanıcılarına 2 tane kredi kartı alması genel olarak tavsiye edilir. Bunun nedeni ise 2 kredi kartının Acil durumlarda ek teminat olması mevcut kredi kartındaki bloke ve arızalara karşı erken önlem olmasıdır. Aynı zamanda bir Kredi kartı 180 gün süre boyunca kullanılmazsa kredi kartı aidatı talep edilmemektedir. Kredi kartını devamlı olarak kullanmak ve ikinci kredi kartını acil durumlara karşı teminat olarak kullanmak aslında kullanıcı açısından ek bir maliyet oluşturmamaktadır. Kredi kullanma alt yaş sınırı reşit olma yaşı olan 18 olmaktadır. Bunun sebebi ise 18 yaşın altında olan kişilerin imza yetkisinin aile bireylerinde olmasıdır. Bunun yanında aileler ek kredi kartı talep ettiklerinde cezai yaptırımları kendi üzerlerine alarak 18 yaşını doldurmamış aile bireyleri için de kredi kartı talep edebilmektedir. Fakat 18 yaşını doldurmamış olan kişiler için aile bireylerine karşı kredi kartı çıkarması ya da kredi kartı alması için de başvurulan bankanın bir alt yaş sınırı bulunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Kredi Borcu Yasal Takip Süreci başlıklı makalemizde kredi kartı yasal takip hakkında bilgiler verilmektedir.