KREDİ KARTI ASGARİSİ ÖDENMEZ İSE NE OLUR?

Öğrenciler Kredi Kartı Alabilir Mi?

KREDİ KARTI ASGARİSİ ÖDENMEZ İSE NE OLUR?

Kredi kartı asgari ödeme tutarınız sizin ay içinde kredi olarak ne kadar harcama yaptıysanız o harcamaların yüzde otuzluk kısmı olarak size ay sonunda yansıtılmaktadır. Örneklemek gerekirse eğer ay içinde kredi kartınızdan bin liralık harcama yaptığınızı düşünelim bankanın size ay sonunda yansıtacağı asgari ödeme tutarı üç yüz lira olacaktır. Ancak ay içerisinde yapacağınız taksitli harcamalar asgari borcunuza yansıtılmaz. Her ay yaptığınız taksitli harcamaların o ay için yapmanız gereken ödeme tutarını bankaya ödersiniz.

Asgari Ödeme Nedir?

Asgari ödeme tutarı ay içinde yapacağınız harcamalar bütünün yüzde otuzunu temsil etmektedir. Bankalardan müşterilerine sağlanmış bir kolaylık olarak görünen bu sistem uzun vade içerisinde bankalar için çok büyük bir avantaj, müşteri içinse bir dezavantaja dönüşmektedir. Asgari ödemesini yapmış olduğunuz ay içinde kalan dönem borcunuz üzerinden bir sonraki ödeme dönemine yani bir sonraki aya yansıyan ekstrenizde bir faiz tutarı göreceksiniz.

Yani ay içerisinde yaptığınız harcama bin lira ise ödeyeceğiniz asgari tutar olan üç yüz lirayı çıkarttığımızda kalan yedi yüz Türk lirası borcunuza belirli oranlarda yüzde iki buçuk gibi bir yüzde üzerinden faiz bedeli yansıtılır. Siz daha fazla ödeme yapmış olurken bankalar hem aylık olarak buradan para kazanır ve kendi dönütünü sağlar hem de faiz gelirlerinden ekstra kazançlar elde etmiş olur.

Asgari Ödeme Yapılmadığı Takdirde Ne Tür Sıkıntılar Yaşanır?
Asgari ödeme yapmış olduğunuz her ay kredi notunuz belirli ölçülerde düşmektedir. Aslında en büyük dezavantajda budur. Ama hiç ödeme yapmadığınız durumlarda ise kara listeye girme ihtimaliniz söz konusu olacaktır. Peş peşe yapacağımız asgari ödemeler de sınırlandırılmıştır. Banka istediği zaman borcu kapatmalısınız!

Bir önceki yazımız olan İHİTİYAÇ KREDİSİ FAİZ HESAPLAMA başlıklı makalemizde İHİTİYAÇ KREDİSİ FAİZ HESAPLAMA hakkında bilgiler verilmektedir.