Kredi Kartı Almak İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler

Kredi Kartı Almak İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler

Kredi kartı alışverişi yapmayı sağlayan ödeme araçları arasında yer almaktadır. Belirli bir limit etrafında kredi kartından alışverişler gerçekleştirilebilmektedir. Yapılan her alışveriş kişinin bir dönem sonraki borcu olmaktadır.  1 ay sonraki ödemeyi gerçekleştirmek gerekmektedir. Kredi kartı kullanırken limit aşmamaya ve ödeme planını gerçekleştirirken dikkatli incelemek gerekmektedir. Kredi kartını bir borçlanma aracı olarak değil ödeme aracı olarak düşünenler kazancından fazlasını harcamakta dikkatli olacaktır. Kredi kartı almak isteyenler ve kredi kartı almaya karar verenler nasıl başvuru yapacağı konusunda çelişkiye düşmektedir. Reklamlarda sıklıkla karşılaşılan kredi kartlarını alabilmek için bilgileri göndermek ve kredi kartı almak yeterli olmaktadır. Bunun için ise internet üzerinden ya da SMS yoluyla kredi başvurusunda bulunmak yeterlidir. Aynı zamanda şubelere giderek de kredi kartı alınabilirken şubeye gidilmeye karar verildi ise eğer mutlaka nüfus cüzdanını kişiler yanına almalıdır. Her banka kredi kartı sunsa da her banka herkese kredi kartı vermemektedir. İlk olarak bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Bunlardan ilki ise 18 yaş sınırı olmaktadır. Ülkemize 18 yaşına gelmeyen kimse reşit sayılmamasından dolayı kredi kartı almak için de ilk olarak reşit olmak gerekmektedir. Diğer önemli olan şart ise kredi notu olmaktadır.

Kredi Kartı Başvuruları Hakkında

Kredi kartı alınacaksa eğer kredi notuna dikkat etmek gerekmektedir. Çünkü Kredi notu düşük olan kişilere bankalar kredi kartı sunmamaktadır. Daha önceki ödemelerde gelir gibi faktörler önem taşırken kredi notu düşük  kişilerin kredi kartı almak istemesi üzerine bir şartı daha yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu şart ise sigortalı çalışan olmak ve sigortalı bir çalışan iseniz maaş bordrosu ile kredi kartı başvurusunda bulunmak gerekmektedir. Kredi kartı onaylandığı takdirde başvuru yapıldıktan sonra en geç 15 gün içerisinde kişinin eline ulaşmış olacaktır. Onaylandığı takdirde bir zarf içerisinde gelen kredi kartı şifresi ilk olarak 6 haneli olacaktır. Bu 6 haneli şifreyi daha sonra değiştirmek gerekmektedir. Bazı bankalar da bu işlemi telefonla yapmak mümkün olurken müşteri temsilcisini arayarak kredi kartı şifresini yeniden belirlemek de mümkündür. Müşteri temsilcisini arayarak kredi kart şifresini yeniden belirlemek mümkünken müşteri temsilcisi yerine kişi kendisi yapmaya karar verdiyse ATM’lerde de şifre belirlenebilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde kredi kartı başvurusu, kredi kartı başvurusu nasıl yapılır ve kredi kartı nasıl alınır hakkında bilgiler verilmektedir.