Kredi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

kredi çekmek

Kredi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Kredi hakkında kafanızda birçok soru olabilir. Tabi bu normaldir. Kredi çok büyük bir konudur. Bu yazıda sizlere kredi hakkında sıkça sorulan sorulardan bahsedeceğiz

Kredi Notu Düşük Olduğu Zaman Nasıl Kredi Alınır?

Bu durumda yapabileceğiniz şey ya düşük kredi notu ile kredi veren bankalardan kredi almak veya kredi notunu yükseltmektir. Eğer bir bankanın kampanyasını gördüyseniz be aklınız bu kampanyada ise kredi notunuzu yükseltmeli ve birkaç ay sonra tekrar bankaya başvuruda bulunmalısınız. Eğer kampanyalara pek bir önem vermiyorsanız, kredi olması yeterli diyorsanız düşük kredi notu ile kredi veren bankaları tercih etmelisiniz.

Kredi Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Alınabilir Mi?

Krediyi alırken banka ile anlaşma yaparsınız. Buna da ödeme taahhüdü denir. Bu anlaşmayı imzalayarak kabul etmiş olursunuz. Anlaşmanın içinde kredi borcunun ödenmemesi sonucu hapis cezası ile ilgili bir madde varsa ceza alırsınız. Eğer bu madde bulunmuyorsa hapis cezası almayabilirsiniz.

Bir İşe Gireli 3 Ay Oldu, Kredi Alabilir Miyim?

Size kredi verecek bankalar genellikle bir işte en az 4 ay kalınmasını isterler. Yani bir işte 3 ay kredi için geçersizdir. Kredi alabilmek için daha fazla çalışma sürenizin olması gerekir.

Ödemelerde Gecikme Yapılırsa Ne Gibi Sorunlar Ortaya Çıkar?

Ödemelerinizi olabildiğince doğru tarihte yapmalısınız. Ama bazı şeylerden dolayı ödeyemezseniz 3 aylık bir sınırınız vardır. Bu 3 ay içerisinde ödeyeceğiniz tutara faizler eklenir ve daha fazla para ödemek zorunda kalırsınız. Eğer 3 aydan fazla süre ödeme yapmazsanız sizin hakkınızda idari takip başlatabilirler. Bu yüzden ödemelerinizi olabildiğince zamanında yapmalısınız.

Başka Bir Tanıdık İçin Çekilen Kredi Ödenmezse Ne Olur?

Bir tanıdığınız veya akrabanız için kredi çekmiş olabilirsiniz. Ama bu kredi işleminden sonra o tanıdığınız kişi size ödeyemeyebilir. Bu durumda banka ile bu durumu görüşmek çözüm kaynağı değildir. Ama bankada ödeyeceğiniz parayı ufak taksitler ile ödeyebilirsiniz. Bu işlemler olurken tanıdığınız için de suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Bu sizin yasal hakkınızdır. Belki sizin için olumlu sonuçlanmayabilir ama bunu yapmak ileri seviyeli anlaşmazlıklardan mantıklı bir davranıştır.

Bir önceki yazımız olan Kredi Çekmek İçin Gereken Şartlar başlıklı makalemizde kredi, kredi çekmek ve kredi çekmek için gerekli şartlar hakkında bilgiler verilmektedir.