Kredi Çekmek İçin Gereken Şartlar

kredi çekmek

Kredi Çekmek İçin Gereken Şartlar

Kredi, geri ödemek şartıyla belirli bir vade ve faiz karşılığında satın alma gücünün devredilme işlemidir. Bankalardan kredi çekmek için gereken birçok şart vardır. Kredi çekerken nelere dikkat etmelisiniz? Kredi çekmek için gereken şartlar nelerdir?

Kredi Çekerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Kredi başvurusu yapmadan önce dikkat etmeniz gereken en önemli konu, bu krediye gerçekten ihtiyacınız olup olmadığıdır. Eğer gerçekten ihtiyacınız olduğuna eminseniz, ikinci adımınız ne kadar ihtiyacınız olduğudur. Bunu da kararlaştırdıktan sonra, çekeceğiniz miktardır nasıl vadeler ile ödeyeceğinizi düşünmektir. Bankaların faiz oranları ile ilgili araştırmalar yaparak çekeceğiniz miktar ve geri ödeyeceğiniz vade miktarına göre doğru kararı vermeye çalışmalısınız.

Kredi çekerken dikkat etmeniz gereken diğer bir konu ise kredi notunuzu yüksek tutmaktır. Kredi notunuz ne kadar yüksek olursa kredi çekme ihtimaliniz de o kadar yükselir. Bankalarla iyi bir iletişim kurun ve onlardan kampanyalar hakkında bilgi alın. Bir bankaya üst üste başvurular yapmayın. Bu da sizin kredi notunuzun düşmesine neden olabilmektedir. Eğer düzenli geri ödeme alışkanlığınız da var ise kredi çekmeye hazırlanın, belgelerinizi toparlayın ve başvurunuzu yapın.

Kredi Çekmek İçin Bankaların Şartları Nelerdir?

Günümüzde eskisi gibi bankalar uzun listeler verip belgeler ve dosyalar istemezler. Genellikle online olarak gerçekleşen kredi çekme işleminde bankaya gitmenize bile gerek kalmamıştır. Kredi çekmek için gereken ilk şart 18 yaşını doldurmuş olmanızdır. 18 yaşının altındaki hiçbir bireye kredi verilmemektedir. Eğer 18 yaşından büyükseniz karşılaşacağınız iki önemli nokta vardır; sigortalı bir işinizin olup olmadığı ve kredi notunuzun durumu. Kimi bankalar 4 ay kimi bankalar 6 aylık sigorta hizmet dökümü isteyebilmektedir. Kredi notu konusuna gelecek olursak, kredi notu bir bankanın sizin hakkınızda karar vermesi için bakacağı en önemli argümandır. Eğer kredi notunuz düşük ise bu, ödemelerinizi düzgün yapmadığınız ve sağlıklı bir müşteri olmadığınız anlamına gelmektedir. Bu noktada bankalar genellikle çekimser yaklaşmaktadır.

Bunların dışında kredi çekmek için gereken şartlar bankadan bankaya ve kredi türleri arasında değişkenlik göstermektedir. Yukarıda belirttiğimiz şartların tamamı konut, taşıt ve ihtiyaç kredisi gibi tüm kredi türlerinde geçerlidir. Çekeceğiniz kredi türüne göre aranan şartları ve istenen özellikleri bankanız ile konuşabilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Kredi Borcu Dondurma Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde kredi, kredi borcu ve kredi borcu dondurma hakkında bilgiler verilmektedir.