Kredi Çekmek İçin Gereken Şartlar

emeklilik

Aylık Sabit Gelir

Nerdeyse her banka sabit şekilde gelir elde etmenizi ister. Bu koşul, banka ile gerçekleştireceğiniz kredi sözleşmenizde tespit edilen asgari maaş kredi ödemelerini yapabilecek parasal gücünüzü gösterebilmeniz için gereklidir.

Ayrıca maaş sabit gelirinizin alabilmek dilediğiniz kredi tutarının asgari maaş ödemelerini karşılayacak seviyede bişi gerekir. Mesela, minimum ücretli tek çalışanın 30.000 TL veyahut üstündeki tek tutarda kredi alması olası olmayabilir, fakat ortalama 5.000 TL’ye kadar kredi alması olası olacaktır.
Bu nedenle, sabit gelirinizi göz önünde bulundurarak alabilmek dilediğiniz kredi meblağ, kredi taksitleri ve geri ödeme vadesi seçiminde rasyonel olmanız, kredi başvurunuzun onaylanmasına yardımcı olacaktır.

Alt ve Üst Yaş Sınırı

Yasalara göre kredi çekmek için lazım olan alt yaş hududu 18’dir. Bu yaş ve üzerinde olanlar kredi başvurusunda bulunabilir ve onay halinde kredi kullanabilir. 18 yaş ve altında olanlar kredi müracaatı yapamazlar.
Kredi alabilmek için belirli tek üst yaş hududu da bulunuyor. Çoğunlukla 65 yaş ve üzerinde olup kredi müracaatı yapanlar bankaların kendisi politikalarından dolayı olarak her vakit onay alamayabiliyor. Fakat kesinlikle ki 65 yaş ve üzerinde olmak, mutlaka kredi alınamayacağı mananına gelmiyor.

Sigortalılık Süresi

Bankalara göre farklılık gösterse de sigortalılık müddeti çoğunlukla kredi çekmek için ihtiyaç duyulan şartlar arasında yer almaktadır. Çoğu banka kredi başvurunuzu değerlendirirken sigortalılık müddetinizi de tek ölçüt olarak göz önünde bulunduracaktır.

Peki, kredi çekmek için kaç ay sigortalı olmak lazım olur ve aktif çalışma koşulu aranıyor mu? Kredi çekmek için minimum 3 veyahut 6 maaş bir müddet zarfında sigortalı olarak çalışmanız gerekir. Ayrı olarak bankalar halihazırda da sigortalı tek işte aktif olarak çalışıyor olmanızı bekleyecektir.

İyi Kredi Notu

İyi seviyedeki bir kredi notu, bankaların, güvenilir bir müracaat sahibi olduğunuzu bilmelerinin en basit yoludur. Çünkü kredi notunuz, varsa kullandığınız evvelki krediler ve kredi kartları gibi kredili ürün ödeme alışkanlıklarınız da dahil olmak suretiyle bütün kredi geçmişinizi yansıtır.
Kredi alabilmek için kredi notu kaç olmalı, sorusu çoğu şahıs doğrulusunda merak ediliyor. Basit bir şeklinde kredi alabilmek için kredi notunun, Türkiye ortalamasının üstünde bişi en uygun olacaktır. Bu yönden kredi notunuzun minimum 1300 veyahut en uygun olarak 1500 ya da henüz üzerinde bişi gerekliliğini söyleyebiliriz.

Bir önceki yazımız olan Hesap Numarası Öğrenme Yolları Nelerdir? başlıklı makalemizde Hesap Numarası Nedir?, Hesap Numarası Öğrenme Yolları Nelerdir? ve Hesap Numarasını Öğrenmenin Yolları Nelerdir? hakkında bilgiler verilmektedir.