Kredi Borcu Yasal Takip Süreci

Kredi Borcu Yasal Takip Süreci

Kredi borcunun ödenmemesi halinde bankaların izledikleri süreçleri ve bu süreç aşamasındaki kredi borçların merak ettiği konular arasında yer almaktadır.

  • Üst üste iki kredi taksiti ödenmediği takdirde kredi taksitleri banka tarafından iptal edilebileceğini göz önünde bulundurmak gerekmektedir.
  • Herhangi bir borçtan dolayı maaş hesabına haciz getirilememektedir.
  • Sadece maaşın %25’ine el konulabilmektedir.
  • Maaş hesabına haciz getirilmesi halinde ise icra müdürlüğüne itiraz edilebilmektedir.
  • Bu durum nedeniyle mağduriyet yaşanmaması halinde yasal yollar ile hak talep edilebilmektedir.
  • Haciz işlemleri başlamadan önce ipotekli ipoteksiz taşınmazları satarak kredi borcunun kapatılabildiği kadarı kapatılmalıdır. Aksi durumda taşınmazların değerinin yüzde 40’ına denk gelen tutarları ile satılan bilmektedir.
  • Bu süreçte aile bireylerinin sadece kişinin adına olan bir kredi borcu için yasal olarak bilgilendirilmesi mecbur değildir. Eğer ki kişinin bildirmediği ya da kişinin adına kayıtlı olmayan iletişim bilgilerinden aile bireyleri aranırsa yasal olarak hak talep edilebilmektedir.
  • Bu süreç içerisinde banka ya da avukat ile pazarlık ederek Faiz indirimi ya da kişiye uygun bir ödeme planı istemek mümkündür.

Yasal Takip Süreci Ne Zaman Başlar?

Konut, ihtiyaç ya da taşıt kredisi gecikme faizini Yasal takip süreci dahil gecikme faizi hesaplaması mümkündür. Kredi kartı borçlarında birbirini izleyen 2 taksit ödemesinin yapılmaması halinde bankanın tüketiciye 30 gün süre tanıyarak borcun tamamını isteme hakkı bulunmaktadır. Üst üste iki kredi taksit ödemesi yapılmaması halinde elinde olsa dahi yasal takip sürecinin başlaması adına tüketicinin en az 90 gün süresi bulunmaktadır. Bunun dışında banka 1 taksit ödemesi gecikmesi halinde dahi ihtarname gönderme hakkına sahiptir. Fakat genel uygulama olarak bankalar üst üste ödenmeyen 2 ve 3 kredi taksitlerini ihtarname göndermeyi tercih etmektedir. Bankaya bildirilmiş olunan ikamet adresi ve telefon numaraları üzerinden kişiye bildirim göndermektedir. Bunun yanı sıra bankanın kişiye bildirim dışında hukuki süreç başlamadan resmi ikamet adresine ulaşma şansı bulunmamaktadır. Aynı zamanda ikamet adresi ve telefon numarası güvenlik teyit bilgileri olması nedeniyle birçok bankada sadece şubeye gidilerek değişim gerçekleştirilebilmektedir.

Bir önceki yazımız olan İlk Kez Kredi Alacaklara Tavsiyeler başlıklı makalemizde ilkkez kredi almak ve kredi tavsiyesi hakkında bilgiler verilmektedir.