Kredi Borcu Ödenmezse Eve Haciz Gelir Mi?

Kredi Borcu Ödenmezse Eve Haciz Gelir Mi?

Günümüzde kredi çekmenin artık kolay olduğunu herkes bilmektedir. Bir süre sigortalı bir işte çalışıldığında ve geçmişte bankalarla ilişkiyi tutulduğunda maaş durumuna uygun bir şekilde kredi çekim işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Daha önce bankalarla herhangi bir ilişki kurulmamış ve herhangi bir bankanın kredi kartı kullanılmamışsa birkaç işlem sonrasında kredi çekilebilmektedir. Bunun nedeni bankanın kişi hakkında hiçbir bilgiye sahip olmaması ve bilgi edinmek için birkaç evraka gerek duymasıdır. Kişi hakkında olumlu bilgilere sahip olan banka istenilen krediyi kişiye vermektedir. Kredi ihtiyaçları bir araba ev ya da herhangi bir gereksinim olabilmektedir. Genel olarak bir araba ya da ev almak isteyen kişilerle miktarlarda kredilere başvurmaktadır. Banka uygun gördüğü şart içerisinde bu krediyi kişiye vermektedir. Banka krediyi verme aşamasında birçok kriteri değerlendirmektedir. Bunların en başında kredi notu gelmektedir. Daha sonra ise krediye ödeyebilme durumlarına göz atılmaktadır. Ödeme konusunda zora girileceği düşünülüyorsa Eğer bazı bankalar bu krediyi kişiye sunmayacaktır. Ek gelir bulunuyorsa Bunu bankaya göstererek kredi almak mümkündür. Bankalar Kredi verirken birçok hususa dikkat etmektedir kısa bir araştırma sonrasında tüm alternatifleri incelemek mümkündür.

Kredi Borcu Nedeniyle Haciz Gelir Mi?

Herhangi bir ihtiyaç ya da ev araba almak adına Kredi alınmak isteniyorsa tüm işlemler tamamlandıysa ve gelir durumu da ayarlanıldıysa her şey yolunda giderken gelir ile ilgili birkaç soru yaşandıysa ödemeleri yapamamaya başlarsınız. Bu durumda ödeme yapılamadığından kredi kartlarından dolayı haciz gelir mi gibi çelişkiler yaşanabilmektedir. Kredi borcu geciktirildiği zaman banka tarafından mesaj ile uyarı gerçekleştirilmektedir belirli bir tarihe kadar ödeme istenmektedir. Ödenmediği takdirde ise mesajlar gelmeye devam etmektedir. Borç 3 ay boyunca ödenmediği düşünülürse sürekli banka tarafından aranmaya ve mesajlar almaya devam edersiniz. 3 ay sonunda kredi taksitleri hala yatırılmamış olursa yasal takibe düşerek banka borcunu ödenmemesinden dolayı kişiyi icraya vermektedir. Kredi borcunu ödenmediği için banka tarafından dosyalar avukata verildiğinde ilk olarak avukat tarafından kişi aranmaktadır. Kişinin borcu ödemesi durumunda avukat masraflarında indirim yapılacağı da bildirilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Borcu İçin Yasal Süreç Nasıl İşler? başlıklı makalemizde kredi kartı borcu ve kredi kartı borcu yasal süreç hakkında bilgiler verilmektedir.