Kredi Borcu İçin Yasal Süreç Nasıl İşler?

Kredi Borcu İçin Yasal Süreç Nasıl İşler?

Kredi borcu 3 ay boyunca ödenmediği takdirde yasal takibe düşürmektedir. Bu sürecin işleyişi 3 ay sonunda başlamaktadır. Kredi borcu ödenmezse bankalar tarafından idari bir takip gerçekleşeceği gibi Merkez Bankası Kara listesine girilmektedir. Yasal takip süresince düşülen zaman içerisinde kişinin kara listeye adı kaydolur ve Kredi notu düştü gibi bir başka kredi çekme işleminde de sorun yaşanmaktadır. Aynı zamanda bu süreç icra takibine kadar uzamaktadır. Kişi takip süresine gelmeden önce 3 aylık bir süreç ve 90 günlük süre içerisinde borç kapatma imkanına sahiptir. 90 gün içerisinde borç ödenmezse bu kez icra takibine girilmektedir. Aynı zamanda 90 gün süresince mail telefon ve mesajlarla da kişi uyarılmaktadır. Banka tarafından yapılan bir bilgilendirme olan 90 gün süresince 7 günlük bir ek süre verilerek direkt olarak iletişim sağlanır. Geciken 3 aylık borç olduğu bildirilir ve ödenmesi söylenir. Bu 7 günlük süre içerisinde kişi bu borcu ödeyebilmek için yapılandırma talebinde  bulunabilmektedir. 7 günlük süre içerisinde kişi yapılandırma talebinde bulunmazsa banka bu talebi kişiye sunabilir. Olumlu cevap verildiği takdirde kalan borç miktarı, mevcut faiz oranları, ödeme gücü gibi konular incelenerek yeniden bir ödeme planı kişiye verilir. Fakat yapılandırma sürecine olumlu cevap verilmezse hukuki süreç başlamaktadır.

Merkez Bankası Kara Listesi

Hukuki sürecin başlaması ile avukatlar devreye girerek Merkez Bankası Kara listesine kişi girmektedir. Bu durumda kredi sicili kişinin bozulurken, 5 sene boyunca kredi alınamaması, Banka hesaplarının mahkeme kararı ile bloke edilmesi, maaşın belirli bir kısmına el koyulması ve icra takibinin başlaması gibi durumlarla karşılaşılmaktadır. Avukatların kişiye aramasına rağmen ödeme yapılmıyorsa ve Haciz Kararı geldiyse banka ilk olarak maaş haczi yapabiliyorsa maaşın dörtte birine el koyacaktır. Işveren her ay düzenli olarak icra müdürlüğüne maaşın dörtte birini yatırmak zorunda kalacaktır. Bilinmesi gereken bir diğer nokta ise maaş haczini garantileyen banka mı kağıtları borçta indirme kesinlikle gitmemektedir. Bu durum da ise mevcut borç daha da katlanmaktadır.

Bir önceki yazımız olan İcra Geldiğinde Mal Beyanında Bulunmamanın Sonucu Nedir? başlıklı makalemizde icra borcu, icra borcu mal beyanı ve mal beyanı hakkında bilgiler verilmektedir.