Kredi Borcu Dondurma Nasıl Yapılır?

kredi borcu dondurma

Kredi Borcu Dondurma Nasıl Yapılır?

Kredi kullanan kişiler belirli seneler boyunca bu kredilerin ödemesini yapmak durumundadırlar. Bu ödemelerin uzun yıllar alması kişilerin maddi durumlarında bazı değişiklikler yaşandığı durumlarda ödemelerin zorlaşmasına sebep olabilmektedir.

Ödeme durumunun zorlaşabildiği bu durumların başında işten ayrılma, askerlik, eğitim, sağlık problemleri gibi giderler başlıca gelmektedir. Kişinin ödeme yapamadığı bu aylar için banklardan ödemeleri belirli bir süre için dondurma talepleri olmaktadır. Bankalar ise kişinin durumunu değerlendirerek buna olumlu cevap verebilmektedir.

Kredi Borcu Dondurma Nedir?

Her şeyden önce normal şartlarda kredi borcu dondurma diye bir durum söz konusu değildir. Bankalar genellikle böyle bir duruma sıcak bakmazlar. Bazı durumlarda ise devletin isteği ya da müşterilerin yoğun talebi üzerine bankalar özel durumda olan kişiler için borç dondurma işlemini değerlendirebilir.

Bu dondurma işlemi dondurulan süre boyunca belirli miktarda faizin işletilmesi ile mümkün olmaktadır ve bankalar özel durumdaki müşterinin durumunu kanıtlar nitelikteki belgelere önem vermektedir. Bu özel durumdaki kişiler sağlık sorunları yaşadığı için çalışamayanlar, devlet görevi sebebiyle borcunu ödeyemeyenler, şehit yakınları ve gaziler başta olmak üzere farklı grupları kapsamaktadır.

Kredi Borcu Dondurma Nasıl Yapılır?

Kredi borcu dondurmak için öncelikle müşterinin bu şartları sağlaması gerekir. Şartları sağlayan müşteriler bankaya başvuruda bulunurlar. Başvuru sırasında kişinin özel durumunu kanıtlar nitelikteki belgeleri bankaya sunması son derece önemlidir.

Bu bankalar ile birlikte durumunu açıklayan ve borcunun ödemelerinin belirli bir süre için dondurulmasını istediğini beyan eden bir dilekçe ile banka müdürlüğüne başvuru yapılır. Bu başvurular bankanın herhangi bir şubesinden yapılabilmektedir.

Başvuru sorasında kişinin talebinin onaylanması kesin değildir. Banka mevcut şartlar altıda başvuruyu değerlendirir ve kişinin bu erteleme için uygunluk durumunu belirler. Uygunluk durumu onaylanan kişilerin borçları dondurulur ve bu dondurma karşılığında taksitlerin ödenmeyeceği süre zarfında belirli bir oranda faiz uygulaması yapılır.

Borç için faiz uygulandığından geri ödenecek anaparanın toplam faizi de artmış olur ancak o dönemde borcunu ödeme durumu olmayanların başka çaresi bulunmamaktadır. Belirtilen süre tamamlandığında borcun ödemeleri planlandığı şekilde devam eder.

 

Bir önceki yazımız olan Konut Kredisi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular başlıklı makalemizde düşük faizli konut kredisi, konut ve konut kredisi hakkında bilgiler verilmektedir.