Kredi Başvurusunda Gerekli Belgeler

Kredi Başvurusunda Gerekli Belgeler

Bankalar kredi başvurusunda genel olarak belge istemese de Kredi başvurusunun onaylanması halinde bazı bankalar belge maaş bordrosu SGK dökümü belgesi istemektedir. Belgesiz kredi sunan bankaların sayısı oldukça fazla olmaktadır. Kredi başvurusu yaparken dikkat edilmesi gerekenler kredi miktarı, kredi faiz oranı, Kredi vadesi, toplam geri ödeme miktarı, aylık geri ödeme miktarı, dosya masrafları ve ek sigorta bedelleri olmaktadır. Kredi geri ödeme planı hesaplanırken bunlara ek olarak devlete ödenecek vergi de dahil olmaktadır. %15 KKDF ve %5 BSMV’de ödeme planları içerisinde yer almaktadır. Yani ödenecek toplam para, çekilen anapara, kredi faizlerinden dolayı gelen miktar, dosya masrafı için eklenen ücret, belgeler ve sigortalardan oluşmaktadır. Bazı bankalar Dosya masrafsız kredi sorsa da bunun için kredi karşılaştırırken toplam geri ödeme miktarları ne kadar oldu ve içinde neler olduğuna dikkatli bakmak gerekmektedir. Bankaların farklı politikaları bulunsa da bazı bankalar 4000 Kredi çekildiği ise 4 bin lirayı bankaya yatırmaktadır. Dosya masrafı ve diğer giderleri ödeme planı içinde dağıtmaktadır. Bazı bankalar ise 4 bin TL kredi çekildiyse örneğin 3850 TL’yi yatırmak da ve masrafları kredi verirken almış olmaktadır. Kredi başvurusundan önce bununla ilgili detaylı olarak bilgiler alınmalıdır.

Kredi Hesaba Yattıktan Sonra

En çok dikkat edilmesi gereken konulardan biri ise Kredi çekildikten sonraki aşama olmaktadır. Para hesaplara yatırıldıktan sonra kredi ne için çekilmiş ise onun için kullanmak ve kredi kartı borçlarını kapatmak ya da borç ödeme işlemleri gerçekleştirilecek ise borçları ödemek gerekmektedir.  Bu kredi ile beraberinde gereksinimlerin tamamının ortadan kalkması gerekmektedir. Kredi çekilmeden önce ödenecek miktarı belirlemekte fayda vardır. Bunun en önemli sonuçları Kredi ödemeleri başladığında görünmektedir. Kredi Eğer ödenebilecek gibi vadelendirilmiş ise gecikmeye düşmeden borçlar ödenebilmektedir. Kredi başvurusu için gerekli olan belgeler ise kredi başvuru süreci ve ödemeler ile ilgili kişilerle bazı bilgiler  paylaşılmaktadır. İhtiyaçları karşılamak yanı sıra yatırım yapmak adına kredi çekmeye karar verildiği seyyar kredi başvuru sürecinde karlı çıkabilmek için mutlaka kısa bir araştırma yapılmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Konut Kredisi Nedir? başlıklı makalemizde düşük faizli konu kredisi, faizsiz konut kredisi ve konut kredisi hakkında bilgiler verilmektedir.