Kredi Başvurusu Yaparken Neler Soruluyor?

Kredi Başvurusu Yaparken

Kredi veya yine kredi kartı başvuruları her insanın hayatını belli zamanlarda en az bir kere karşılaşmakta olduğu ve kendisi açısından da ciddi kaynak finansmanlığını sağlamakta olan bir çeşit ürün olarak bilinir. Bankalar da bu kaynağın tesisine son derece titiz davranıyorlar ve çeşitli başvuruları da olumsuz bir şekilde değerlendirebiliyorlar. Bunun nedeni de kredi onayı açısından tercih edilen çeşitli şartların yerine getirilemiyor olmasıdır. Bankalar her ticari kuruluşa özgü olarak da kaygıyı kredi başvurularında kendi kuruluşları açısından da hissederek müşterilerine güven vermekte olan firmalar finansal geçmişe sahip olmalarını özel olarak istemektedirler. Kredi, bankalar tarafınca belir bir vade zamanı ve oranı beraberinde faiz oranları üstünden verilmektedir. İstenilmekte olan kredi tutarları bankalar tarafınca her daim kabul edilemetyebilir. Bunda da etkili olan faktörler yine geliriniz ve istenilmekte olan kredi tutarları arasında yaşanan uyumsuzluklardır. Kanunlara göre ise gelirinizin %60’lık olan bir bölümü krediye konu olarak yapılabiliyor ve yine bu oranın üstünde kredi başvuruları da yapılamayabilir. Yine bahsi geçen uygulama esnasında bankaların gelirlerin %70 ve %75’lik bir kısımların üstünde başvuru kabul ettikleri de görülenler arasında yer almaktadır.

Kredi Başvurularında Bankaların İlgilendikleri Şeyler Nelerdir?

Bankalar yine kendilerine kredi başvurularında bulunmuş olan müşterileri hakkında da kredi notu araştırmaları yaparlar. Bu notunda kendileri açısından belirlenen risk çıtalarının altlarında yer alışlarının olumlu olduğu gözükmektedir.

Gelir durumlarının istenilen kredi oranlarını karşılayabilecek biçimde olması gerekenler arasındadır. Gelir için de ilk olarak bireylerin sigortalı çalışan olup olmadıkları incelenmektedir. Kurumda 4 ila yine 6 aydır çalışıyor olmaları yine başvuru yapan bireyler için olumlu bir şeydir. Bireylerin yaşlarının kredi çekmelerine olanak verecek bir yaşta olmaları gerekiyor. Yine 18 ila 65 yaş arası yaşa sahip olmak oldukça ideal bir rakamdır. Yine bankalar bazı durumlarda hane halkının da gelirlerinin verecekleri beyanı isteyebiliyorlar. Gelirleri açısından ilk olarak bireylerin sigortalı çalışan olup olmadıklarına son derece yüksek oranlarda dikkat edilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Limitsiz Kredi Kartını Kimler Alabilir? başlıklı makalemizde limitsiz kredi kartı, limitsiz kredi kartı almak ve limitsiz kredi kartını kimler alabilir hakkında bilgiler verilmektedir.