Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kredi başvurularından önce mutlaka Kredi ihtiyacı konusunda emin olmak gerekmektedir. Gerçekten krediye ihtiyacınız varsa ve Kredi başvurusu yapacaksanız ne kadar paraya gereksinim olduğunu ilk olarak belirlemeniz gerekmektedir. Daha sonra ise bu parayı ne kadar sürede ödeyebileceğinize yani kredi vadesine karar verilmelidir. Unutulmaması gereken ise belirlenen bankaların kredi faiz oranları ve kredi toplam tutarı üzerinden de değerlendirilmemelidir. Mutlaka ilk olarak kişiler kendi bütçesini düşünmelidir. Herhangi bir banka 12 ayda yüzde bir faizle kredi sunuyorsa ve aylık ödemeleri 1500 liraysa bu rakam kişilerin bütçesini aşıyorsa bu kredi uygun olan kredilerden değildir.  Her uygun faizli kredi oranı bütçeye uygun olmayabilmektedir.  Kredi başvurularında ilk olarak yapılması gereken şey ise kredi puanının yüksek olmasını sağlamaktır. Yani bankalarla olan ilişkilerde borçları zamanında ödeyen bir müşteri olmak ve bankalar kişinin ödeme alışkanlığına göre puan belirleyerek bu puan üzerinden kredi çıkıp çıkmayacağını da belirlemektedir.

Kredi Başvurularında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Herkes krediye başvurabilir fakat başvurular internet, SMS, mobil uygulamalar ve banka şubeleri ile de yapılabilmektedir. Kredi çıkması için az önce bahsedildiği gibi kredi puanının yüksek olması gerekirken buna ek olarak bazı bankalarda 4 ay bazı bankalarda 6 ay sigortalı olarak çalışma şartı aranmaktadır. Bankalar kredi başvurusunda genel olarak belge istemezken kredi başvurusunun onaylanması halinde ise bazı bankalar belge olarak maaş bordrosu ve SGK dökümü istemektedir. Kredi başvurusu yaparken dikkat edilmesi gerekenler ise kredi miktarı, kredi faiz oranı, kredi vadesi, toplam geri ödeme miktarı, aylık geri ödeme miktarı, dosya masrafları ve ek sigorta bedelleri olmaktadır. Kredi geri ödeme planı hesaplanırken bunlara ek olarak devlete ödenecek vergi de dahil olmaktadır. 115 KKDF %5 BSMV  ödeme planları içerisinde yer almaktadır. Yani ödenecek olan toplam para, çektiğiniz anapara, kredi faizlerinden dolayı gelen miktar, dosya masrafı için eklenen ücret, vergiler ve sigortalardan oluşmaktadır. Bazı bankalar dosya masrafsız kredi sunmaktadır.  Kredi karşılaştırırken toplam Kredi geri ödeme miktarının ne kadar olduğu ve içinde neler olduğuna dikkatli bakmak gerekmektedir. Bu sayede sorun yaşamadan ödeme işlemleri tamamlanabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Kara Listeye Kredi Veren Bankalar başlıklı makalemizde kara liste, kara listeye kredi ve sicili bozuk kredi hakkında bilgiler verilmektedir.