KOSGEB Nedir? Nasıl Başvurulur?

KOSGEB Nedir?

KOSGEB yani “Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı” ülkedeki istihdamın arttırılması amacıyla girişimcileri destekleyip ülke ekonomisine ve ülke kalkınmasına katkıda bulunmak amacıyla açılmış bir devlet organizasyonudur. 1990 yılından bu yana hizmet veren bu kuruluşun son zamanlarda girişimcilere verdiği desteklerin artması bu kuruluşa duyulan merakı daha da arttırmıştır. KOSGEB sağlam temeller üzerine oturtulmuş bir iş fikri olan her girişimciyi kredi yardımları veya teknik bazı yardımlarla desteklemektedir.

KOSGEB’in Girişimcilere Sağladığı Avantajlar

Eğer KOSGEB’ e sunduğunuz girişimcilik projesi kabul görürse KOSGEB’in şu avantajlarından faydalanabilirsiniz;

  • KOSGEB’e başvurup girişimcilik sertifikasını başarılı bir şekilde aldıktan sonra projenizin kabul edilmesi halinde KOSGEB’ den 50.000 TL hibe alabilirsiniz. Yetmemesi durumunda ise 100.000 TL 0 faizle devlet desteği alabilirsiniz.
  • Yurt içi ve yurt dışında iş alanınızla ilgili yapılan fuarlara KOSGEB referansıyla katılabilirsiniz.
  • İş- Kur’da yetiştirilmiş nitelikle elemanlar için başvuru yapıp bu işçileri bünyenize katabilirsiniz.

KOSGEB’ e Nasıl Başvurulur?

KOSGEB’in girişimcilik programına başvurmak için daha önce hiçbir başarısız şirket açma girişiminde bulunmamış olmanız gerekmektedir. Bu şartı sağlıyorsanız KOSGEB’in girişimcilik sertifikasına başvurabilirsiniz. Sertifikaya başvurmak için internet üzerinden KOSGEB’in sitesine başvurarak ya da size en yakın İş-Kur’a nüfus cüzdanı fotokopisiyle giderek başvurabilirsiniz Başvurunuzun kabul edilmesinin ardından küçük bir mülakattan sonra size en yakın girişimcilik eğitimi verilen kurumda eğitimi almaya başlarsınız. Sertifikayı almaya hak kazandıktan sonra bir girişimcilik projesi ile KOSGEB’e başvurabilirsiniz. Bu aşamada ise KOSGEB’İN sitesine girip veri tabanına kayıt olduktan sonra aşağıda vermiş olduğumuz linkteki Kobi Beyannamesi’ni doldurup çıktısını almanız gerekir. Daha sonra bu beyannameyi bulunduğunuz ildeki KOSGEB İl Müdürlüğüne gidip onaylatmanız gerekir. Son aşamada ise projeniz ile ilgili bir sunum yapmanız gerekir tüm bu aşamalardan geçerseniz KOSGEB’in bütün desteklerinden faydalanabilirsiniz.

Yeni Girişimci Desteği Başvuru Formu için tıklayın.

Bunların yanı sıra KOSGEB son yaptığı açıklamayla girişimcilere iyi haberi vermiş durumda. Buna göre KOSGEB’den destek almak için bir şirket kurmuş olma şartı kalkmış durumda. Yani girişimcileri işlerini kurmadan yani şirketlerini açmadan önce parasal destek almak için artık KOSGEB’ e başvurabilirler. Böylece girişimciler başvuru aşamasında fatura gibi evrak işlerinden kurtularak işlemlerini daha hızlı bir şekilde gerçekleştirebilecekler.

Bir önceki yazımız olan İnternetten Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde internetten kredi başvurusu, kredi başvurusu ve kredi başvurusu nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.