KOSGEB’den Nasıl Olumlu Sonuç Alınır?

KOSGEB’den Nasıl Olumlu Sonuç Alınır?

İş planlarının hazırlanmalarının arkasından KOSGEB destek kredisi ile alakalı olarak başvuruların iş planı ve gerekmekte olan çeşitli belgeler ile beraber KOSGEB’ teslim edilmesi gerekmektedir. Eğer KOSGEB başvurunuzun kabul edilmesini istiyorsanız öncelikle sizin projenize inanmanız gerekmektedir. Projeniz sıradan olmamalı ve projenizde çeşitli hatalar açıklar olmamalıdır. Her şeyinizin tamamen planlı olması çok önemlidir. Yine daha önce Türkiye’de yapılmamış işlere pek sıcak bakmıyorlar. Ayrıca KOSGEB’e zarar verecek, onları maddi olarak sıkıntıya sokacak işlere de çok güvenmiyorlar.

Eğer KOSGEB yetkilileri projenize baktığı zaman bir eksik görmezse, projenize inanırlarsa size desteği vereceklerdir. Sunumunuzun da oldukça iyi olması önem arz etmektedir.  Projeniz basit olsa dahi korkmayın. Bazı durumlarda oldukça basit olan projelere de onay verebilmekteler.

Destek başvurusu KOSGEB tarafınca  belge, şekil ve bilgi olarak ön değerlendirmeye sokulur. KOSGEB birimi tarafınca yapılan ön değerlendirme arkasından başvuruda bulunmuş olan iş planını kurula sunmaktadır. Yine bu kurul ise bazı kriterler ve bütçe dahilinde sunulmuş olan iş projesini değerlendirmektedir. Kurul tarafınca yapılmış olan detaylı bazı değerlendirmeler neticesinde sunulan iş planı kabul veya ret edilmektedir veya düzeltmeler istenmektedir.

Yine kuruldan çıkmış olan sonuçta girişimciye takdim edilir. Düzeltme istenen bu iş planı da söylenmiş olan tarihler arasında yine KOSGEB’ takdim edilir. KOSGEB hibe kredisinin kabul görmüş olan işletme veya girişimciden veri tabanına ciddi anlamda giriş yapması istenmektedir.

Veri Tabanına Nasıl Kayıt Edilir?

KOSGEB kuruluna sunulmuş olan yine iş planı değerlendirilmiş ve yine hibe kredisi onaylanmış ise veritabanına kaydın yapılması gerekir. KOSGEB’in internet sitesinde yine sistem yardımı ile veri tabanına kayıt yaptırabilmek için üyelik oluşturulması gerekmektedir. Yine bu üyelik ile giriş yapılır ve KOBi beyannamesi doldurulur. Doldurulduktan sonra gereken evrakların yine asılları vergi levhası, evrakların fotokopisi gibi unsurlar KOSGEB’ teslim edilir.

KOSGEB Destek Limiti

Daha önceki zamanlarda 30.000 TL kadar verilmiş olan hibe ve yine beraberinde 70.000 TL’ye kadar da sunulan faizsiz destek kredisi limitleri yine yapılan son düzenlemeler neticesinde değişime uğratılmıştır. Yapılmış olan düzenleme hibe kredisi beraberinde de yine 50.000 TL’ çıkartılmıştır. Faizsiz kredi ise 100.000 TL’ye çıkartıldı.

Bir önceki yazımız olan Hangi Bankalar Çok Faiz Uyguluyor? başlıklı makalemizde hangi banka faizi çok yüksek, yüksek faiz ve yüksek faizli bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.