KOSGEB Kredisinin Şartları ve Süreci

KOSGEB Kredisinin Şartları ve Süreci

KOSGEB, iş durumunda giriş yapmayı arzulayan bireylere işlerini kurabilmeleri ve devam etmeleri için  çeşitli seçenekler sunmaktadır. Yine KOSGEB tarafınca bu girişimleri sağlayan Girişim Destek Programı beraberinde 50.000 TL’ye kadar sunulmakta olan bazı ödenekler yine hibe şeklinde de sunulabilmektedir. İşletmelerin kuruluyor olmaları aşamasında gereken 1 senelik işletme  giderleri ve yine ofis malzemelerinin desteklerini de KOSGEB aracılığı ile sağlamaktadırlar. Bu destek başlığı altında da ilk ödemeler girişimci tarafınca yapılmaktadır ve bundan sonra da yapılan harcamalar faturalandırılır ve KOSGEB’den 50.000 TL civarında geri ödeme alınmaktadır.

Ayrıca 50.000 TL’ye kadar da yine hibe desteğini KOSGEB girişimcilere takdim etmektedir ve faizsiz bir biçimde sunulan kredi desteğinden de ciddi anlamda faydalanılır. Faizsiz kredi desteğinin fiyatı ise şu an için 100.000 TL olarak belirlenmiştir.

Yeni Proje İle iş Kurmak

Oldukça yeni ve yaratıcı bir proje ile yeni bir iş kurmayı amaçlayan bireyler küçük ölçekli çeşitli işletmeler beraberinde ticaret hayatına atılmayı arzu ediyor iseler, KOSGEB kredi ve hibe desteklerini kullanarak hayallerine ulaşabilirler. Yine KOSGEB hibe ve kredi desteği beraberinde iş kurmak isteyen bireylerin KOSGEB şartlarını tam olarak yerine getirmeleri gerekir.

Uygulamalı Eğitimler

KOSGEB kredi ve yine hibe destek çeşitlerinden tam anlamıyla yararlanabilmek için yine ilk uygulamalı olarak sunulmakta olan girişimcilik desteklerinin alınması gerekmektedir. KOSGEBK uygulamalı olarak takdim edilen girişimcilik desteklerini sunarken karşılığında bir ücret talep etmemektedir. Bu eğitim süreci ise yaklaşık olarak 70 saat civarıdır. Lisans eğitiminde de yine 56 saat ve üstünde girişimcilik desteği almış olan bireylerin bu eğitimi kabul edilerek KOSGEB tarafınca sertifikalar sunulmaktadır. Yine kosgeb’in vermiş olduğu uygulamalı eğitimlerin tarihlerini de resmi web sitesine girerek analiz edebilir ve öğrenebilirsiniz.

İş Planının Hazırlanması

Yine KOSGEB tarafınca sunulmuş olan uygulamalı eğitimin bitirilmesinin arkasından sertifika sahibi olunmaktadır. Sertifikanın alınmasından sonra ise yine ikinci adıma geçilir. Bu adım içerisinde ise gereken şey iş planı açısından gerekli olan bütün detayların hazırlanabilmesidir. Yine hazırlanabilecek olan iş planlarının en iyi şekilde ve en güzel şekilde yapılması oldukça önem arz eder. Bunun sebebi hazırlanan bu plan çerçevesinde KOSGEB’den desteğin alınmasını sağlamakta olan en önemli unsurdur. Ayrıca kredinin değerlendirme aşamasında da önemli rol oynamaktadır.

Bir önceki yazımız olan Bankanın Borcu Ödendiğinde Sicilin Düzelmesi Ne Kadar Sürer? başlıklı makalemizde banka borcu, kara liste ve kara listeden çıkma hakkında bilgiler verilmektedir.