Kooperatif ve Halkbank’ın Ortak Vergi Faizsiz Kredisi

Kooperatif ve Halkbank'ın Ortak Vergi Faizsiz Kredisi

Esnaf kefalet kredisi faiz oranları hesaplama işlemi yapıldıktan sonra kişilerin uygun limiti seçmeleri gerekmektedir. Teskomb’un sağladığı destekten yararlanmak adına EKKK gerekli şartların taşınması adına anlık olarak başvuru yapılabilmektedir. Kredi konuları çeşitlilik bulundurmaktadır. İşletme kurulum evresine ait makine ve teçhizat alımı Şoförler Odası’nın sıfır ve ikinci el alımları için kredilerden faydalanmak mümkündür. Esnaf Kefalet Kooperatifi Halkbank aracılığı ile Esnafa faizsiz kredi sunmaktadır. Esnaf ve sanatkarların finansman gereksinimlerinin karşılanması amacıyla geçtiğimiz dönemlerde Halk Bankası tarafından sunulan esnaf ve sanatkarlar kooperatifi kefaleti ile veya da doğrudan esnaflara verilen kredilerin bir sonraki seneye devreden krediler ile aynı kapsamda kredi kullanmak isteyenlere faiz indirimi hakkında karar resmi olarak yürürlüğe girmiştir. Geçtiğimiz senelerde bu Bankalardan çekilen esnaf ve sanatkarlar kooperatifi kefaleti ile ya da esnafların kendi başvuruları aracılığı ile almış oldukları kredi ödemeleri henüz bitmemiş ve taksitleri hala devam ediyorsa bunların kalan taksit miktarı üzerinden faiz indirimi uygulanmaktadır. Aynı zamanda bu kapsamda kredi çekmek isteyen kişiler de bu faiz indiriminden yararlanabildiği gibi bankanın yapacağı bu faiz indiriminden doğacak olan kayıtlar ise Hazine Müsteşarlığı tarafından karşılanmaktadır.

Halkbankve Kooperatif Anlaşması

Geleneksel kültürel sanatsal değeri  kaybolmaya yüz tutan meslek kollarında faaliyet gösteren ve esnaf, vergi muafiyet belgesi sahibi esnaf ve sanatkarlara bu açıdan verilecek olan krediler geçtiğimiz senelerde çektikleri kredileri, taksitleri senesinde devam edenlerin kredi faiz oranlarında %100 indirim sunulmaktadır. Mesleki Eğitim Kanunu kapsamında kredi başvuru tarihi itibariyle en az 3 senelik ustalık belgesine sahip olan ve ustalık belgesi ile ilgili meslek alanında son 1 sene içinde kendi adına işletme kurduğunu belgeleyen esnaf ve sanatkarlar alacakları krediler için ve geçtiğimiz senelerde kullandıkları kredi taksitlerini bu senede ödemeye devam edenler adına yapılan bu farklılık ile %100 faiz indirimi uygulanmaktadır. Küçük ve orta ölçekli İşletmeleri geliştirme ve destekleme hizmeti sunulmaktadır. Aynı zamanda İdare Başkanlığı tarafından sunulan hibe ve faizsiz kredi desteğinden yararlananlar hariç KOSGEB tarafından verilen uygulamalı girişimcilik kurslarını bitiren bu durumdan yararlanabilmektedir. 30 yaşını tamamlamamış olan genç girişimci esnaf ve sanatkarlara KOSGEB tarafından onaylanan projeler bankaya sunmaları takdirinde 100 bin liraya kadar %100 faiz indirimi uygulanmaktadır.

Bir önceki yazımız olan İşyeri Büyütme Kredisi başlıklı makalemizde iş yeri büyütme kredisi ve iş yeri kredisi hakkında bilgiler verilmektedir.