Konut Kredisi Nedir?

Konut Kredisi Nedir?

Konut kredisi için satın alması planlanan bir evin teminat altına alınması şartıyla bankalar tarafından sunulan kredi türüne bu isim verilmektedir. Ev sahibi olmak ya da geleceğe yatırım yapmak isteyenler için yeterli birikimi olmayan toplumumuz adına konut kredisi yardımıyla önce borçlanmak sonradan da hayallerini süsleyen eve ya da planlarına kavuşmak olanağına sahip olmaktadır. Konut kredisinde kira öder gibi kira ödeyerek ev sahibi olma şansına sahip olunmaktadır. Konut kredisinin vadesi genel olarak sabit faiz oranları ile 5 ve 30 yıl arasında farklılık göstermektedir. Fakat satın alınmak istenen konuta karar verildikten sonra kredi olanakları sunan bankaları iyi araştırmak gerekmektedir. En uygun Faiz oranları sunan bankalara  başvurmanın avantajları oldukça fazla olmaktadır. Kredi başvurusunda bulunulduktan sonra onay  beklenilmesi gerekmektedir. Onay alındıktan sonra ise devreye gayrimenkul değerlendirme uzmanlığı girmektedir.

Konut Kredisi Hakkında Bilgi

Uzmanlar satın alınmak istenen evin değerini belirlemektedir. Evin değerinin dörtte birini peşin vermek gerekmektedir. Yasalara göre yüzde 70 ve 75 aralığına kadar konut kredisi sunulmaktadır. Geriye kalan yüzde 20- 30’lu kısım için ise peşinatsızın olması gerekmektedir. Kredi Ön onay başvurusu alındığında gerekli belgelerle bankaya uğramak gerekmektedir. Konut kredisi için bankalar nüfus cüzdanı, ikametgah ve gelir beyanı talep etmektedir. Daha önce kredi borcu nedeniyle haklarında banka takip kararı bulunan kişilerin Kredi almaları oldukça zor olmaktadır.  Düzenli bir geliri olanlar ise onaylanması halinde kısa zamanda kredi talebinde olumlu yanıtlar alabilmektedir. Konut kredisi birçok vergiden muaf olduğu için avantajlı kredi türleri arasında yer almaktadır. Bu aşamadaki Püf nokta ise Kredi ödemelerini zaman aralığını gelir durumuna göre belirlemektir. Daha az faiz ödemek için alınacak olan krediyi kısa vadede ödemek önemlidir. Belirli bir birikim yoksa ev almak ve geleceğe yatırım yapmak için önce borçlanmak sonra Sefa sürmek gerekmektedir. Ev Almaya karar verildikten sonra ilanları inceleyerek sonrasını bu ilanları fiyatlarına göre konut kredileri araştırmaya başlanabilmektedir. Genel olarak sabit faiz oranları 30 ile 5 sene arasında farklılık göstermektedir. Konut kredisine başvurmak adına satın alınmak istenen konuta karar verildiğinde kredi imkanları sunan bankaları araştırmak kişiler için daha uygun olacaktır. Kredi başvuruları onaylandıktan sonra gayrimenkul değerlendirme uzmanlığı sayesinde istenilen evin değeri belirlenir ve evin dörtte birinin peşinat olarak ödenmesine karar verilir.

Bir önceki yazımız olan İş Bankası Gelir Belgesiz Kredi başlıklı makalemizde cepte teb gelir belgesiz kredi, gelir belgesiz kredi ve iş bankası gelir belgesiz kredi hakkında bilgiler verilmektedir.