Konut Kredisi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

konut kredisi

Konut Kredisi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Konut kredisi geniş bir kullanım alanına sahiptir. Her yıl birçok müşteri ev satın almak için bankalara konut kredisi başvurusu yapmaktadır. Bu başvurular ise farklı parametreler göz önünde bulundurularak değerlendirilir. Müşterilerin kredi notu, gelir durumu, mal varlığı, birikim durumu ve borç durumu bu parametreler içinde en önemlileridir.

Özellikle kredi notu yüksek olan müşterilerin borç ödemelerini yapma konusundaki güvenilirliği de daha yüksek olduğu için başvurularının olumlu sonuçlanması daha muhtemeldir. Konut kredileri çok sık tercih edildiği için birçok kişinin aklında farklı sorular oluşmaktadır.

Konut Kredisi Başvuru İşlemleri Nasıl Yapılır?

Konut kredisi yaparken satın alınmak istenen konutun bankaya ibraz edilmesi gerekir. Bunun sebebi de bankanın satın alınacak konutun değerini de kredi değerlendirme kriterlerine dahil etmesidir. Konutun değerinin yaklaşık %70’i tutarına kadar kredi başvurularına olumlu yanıt verilmektedir. Geri kalan %30’luk kısım müşterilerden peşinat olarak istenmektedir.

Bu nedenle başvuru sonrasında banka konutu incelemesi ve piyasa değerini belirlemesi için bir uzman gönderir. Bu uzman konutun ve piyasanın güncel durumuna göre yaklaşık bir değer belirler. Bu değeri raporladıktan sonra bankaya iletir.

Banka raporu inceler ve konut için maksimum kullanılabilen kredi tutarını belirler. Müşteriden beklenen kriterlerin de uyumlu olması durumunda belirlenen tutara kadar olan krediler ödeme planına uygun şekilde sağlanmaktadır. Kredinin ödemesi banka tarafından direkt olarak evin satıcısının hesabına aktarılmaktadır, müşterinin hesabına herhangi bir şekilde nakit geçişi olmamaktadır.

Konut Kredisi Başvuru İşlemleri Ne Kadar Sürer?

Konut değerini belirlemek üzere banka tarafından gönderilen personel genellikle 3 ile 5 iş günü arasında konutu ziyaret eder. Bu tarih daha önceden banka ile müşteri arasında belirlenir. Uzmanın ziyaretinden sonra 2 iş günü içinde konut için verilecek kredi tutarı belirlenir ve takip eden 3 iş günü içinde de kredinin hazırlanarak satıcı hesabına yatırılması sağlanır.

Kredi başvurusu onaylanan kişinin satıcı bilgilerini de bankaya iletmesi gerekir. Satış gününde banka görevlisi tarafından ilgili tutar satıcının hesabına aktarılır ve satış işlemi tamamlanmış olur.

Bir önceki yazımız olan KKB (Findeks) Notum Hatalı Nasıl İtiraz Başvurusu Yapabilirim? başlıklı makalemizde findeks, findeks itiraz ve kkb hakkında bilgiler verilmektedir.