Kobi İşletme Türü Nedir?

Kobi İşletme Türü Nedir?

Kobi aslında küçük ve orta boy olan şirketler türevine verilen isimdir. Küçük olan işletme çeşitleri insanların yaşamları arasında vazgeçilmez işletme türlerindendir. Ayrıca tüm ülkelerde oldukça önem arz etmektedir ve ciddi oranlarda bir ağırlığa sahiplerdir. Ülkemiz içerisinde olan ve kendini sürdüren işletmelerin birçoğu küçük işletme çeşitleridir. Kobi tanımlaması ise tam olarak 2012 senesinde “Küçük ve Orta büyüklüğe sahip olan işletmelerin tanımı ve nitelik türevlerini belirleyen yönetmelikte” geçmiştir.

Kobi yaklaşık olarak ikiyoz elli çalışandan az senelik olarak istihdam etmekte olan ve senelik net satış hasılatı veya yine mali bilançosundan herhangi bir çeşit kırk milyon kadar Türk lirasını da aşmamakta olan ve yine bu yönetmelikl beraberinde mikro işletme, küçük işletme ve yiine orta seviye büyüklükte olan işletme olarak sınıflandırılmaktadır. Kısıtlı imkanlara rağmen yine piyasaya hizmet sunmak ve mal üretmekte olan bu kobi çeşitleri ekonomilerde de yaşanmakta olan bazı çeşitli olumsuz şekillerden etkilenmemekte olan işletme çeşitleridir. Yani bir kriz çıktığında bu krizden en az bu kobi şirketleri etkilenmektedir. Kobiler daha büyük olan işletme türevlerine rağmen çok daha fazla katma değer oluşturmaktadır. Yine kobi tanımlarının da çeşitli kriterleri bulunmaktadır.

Kobi Özellikleri

Kobilerin teknolojik yenilikleri yatkın olması gerekmektedir.  Yine düşük olan yatırım maliyetleri beraberinde istihdam imkanı sağlamaktadırlar. Daha az olan yatırım çeşitleri ve maliyetleri ile istihdam imkanı sağlamaktadırlar. Çok daha az olan yatırımlar beraberinde çok fazla çeşitlilik ve yine fazla üretim sağlamaktır. Yine bunların yapılarından kaynaklı olarak da ekonomik olarak doğabilecek çeşitli dalgalanmalardan da çok daha az etkilenirler. Çeşitli taleplerde oluşmakta olan değişimlere ve yine çeşitliliklere de oldukça kolay bir şekilde uyum sağlarlar. Bu bölgeler arasında oluşmakta olan çeşitli kalkınmaların dengeli bir şekilde sağlanması da vardır. Gelir dağılımı olarak da yine oluşabilen eşitsizlikleri de minimum seviyeye indirirler. Kişisel olarak da tasarrufların teşvikini yapabilmek ve yine bazı hareketlendirmeleri sağlayabilmektir. Büyük işletmeleri de birçok açılardan tamamlayabilmeleri, onlara destekler sağlayabilmeleri özellikleri arasında olmalıdır.

Kimler Kobidir?

Kobi tanımı içerisinde bulunan mikro, orta ve küçük oranlı olan işletme türevleri kobileri tam anlamıyla oluşturmaktadır. Yine bu işletmelere de örnekler verebiliriz.

Bir önceki yazımız olan KOSGEB Kredisinin Şartları ve Süreci başlıklı makalemizde kosgeb kredisi ve kosgeb kredisi şartları hakkında bilgiler verilmektedir.