Kiralık Kasa Nedir?

Kiralık Kasa

Bankaların sunduğu bir hizmet olan kiralık kasa hizmeti kapsamında bankalar tüzel veya bireysel şahıslara değerli eşyalarını veya paralarını güvende tutmaları için özel güvenlikli bir kasa temin eder. Bu kasa bankanın aldığı güvenlik önlemleriyle hırsızlık doğal afet gibi pek çok duruma karşı korunmaktadır.

Kiralık Kasa Ne Kadar Güvenli?

Her bankanın vermediği kiralık kasa hizmeti kasa ile ilgili bilgilerin kiralanan kişi tarafından herhangi bir biriyle paylaşılmadığı sürece son derece güvenilir bir hizmettir. Ayrıca kiralık kasanın içindeki varlığınızın çalınması veya bu varlığın zarara uğraması durumunda banka sahip olduğunuz varlıkla ilgili zararınızı tamamıyla karşılamakla yükümlüdür. Öyle ki vefat eden kişi kasaya erişebilmek hususunda ölmeden önce kasa ile ilgili gerekli veraset işlemlerini yapmazsa banka kasasının açılması yasal olarak yasaktır.

Kiralık Kasa Nasıl Kiralanır ve Nasıl Kullanılır?

Kiralık kasa hizmetine başvurmak için öncelikle hangi bankaların kiralık kasa hizmeti verdiğini araştırmanız gerekir. Daha sonrasında kiralık kasa hizmeti veren bankanın hangi şubelerinde bu hizmeti hayata geçirdiğine bakmanız gerekir. Çünkü kiralık kasa hizmeti sunmak için bankaların şubelerinin fiziki ve güvenlik olarak yeterli olması gerekmektedir. Diğer banka hizmetlerine göre daha kolay ve pratik olan kiralık kasa işlemi için bankaların istediği belgeler bankadan bankaya değişmekle birlikte genel olarak istenen belgeler aynıdır. Kiralık kasa için istenen belgeler şunlardır;

  • Nüfus cüzdanı
  • İkametgah belgesi
  • 1 adet vesikalık fotoğraf

Eğer başvurduğunuz bankada açılmış bir hesabınız varsa veya bankayla finansal ilişkiler içerisindeyseniz kiralık kasa açma işleminiz çok daha hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleşecektir. Başvurunuz sırasında bankanız size küçük, orta ve büyük olmak üzere 3 farklı boyutta kasa seçenekleri sunacaktır. Kasanızın boyutuna karar verdikten sonra kiralık kasa açma işleminiz banka tarafından tamamlanır ve anahtarlar tarafınıza teslim edilir.

Kiralık Kasa Ücretleri

Bankalar kasa kiralamak isteyen müşterileriyle minimum 1 yıllık sözleşme yaparlar ve kiralık kasaların ücretini yıllık olarak tahsil ederler. Kiralık kasa ücretleri bankaya ve kiralamak istediğiniz kasanın boyutuna göre farklılık göstermektedir. 250 liradan başlayan kiralık kasa ücretleri 500 liraya kadar ulaşabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan İnternetten Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde internetten kredi başvurusu, kredi başvurusu ve kredi başvurusu nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.