Kasko Sigortası Nedir? Neleri Kapsar?

Kasko Sigortası Nedir?

Otomobil sigortalarından biri olan kasko sigortası yapılan aracı korumaya yönelik uygulanan bir hizmettir. Özel şirketler tarafından sağlanan kasko sigortasının kapsamı yapılan sözleşmeye bağlı olmakla beraber genel olarak trafik kazası, yangın, doğal afet ve çalınma gibi durumları kapsamaktadır. Devlet tekelinde olmayan kasko sigortası bu sebeple zorunlu değildir ve tamamıyla araç sahibinin isteğine bağlıdır. Kasko her ne kadar isteğe bağlı yaptırılan bir sigorta türü olsa da ülkemizde meydana gelen trafik kazası sayısı ve araç hırsızlığının giderek artması kaskoyu zorunlu bir ihtiyaç haline getiriyor.

Kasko Sigortası Neleri Kapsar?

İsteğe bağlı olarak hazırlanabilen kaskonun kapsadığı durumlar standart teminatlar ve ek teminatlar olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Standart kasko teminatlarının içinde yangın, çalınma, çarpma ve çarpılma gibi 3 başlık bulunmaktadır. Bu başlıklar kapsamında aracın uğradığı zararın belirlenmesi sonucunda araç sahibinin zararı tamir veya yenileme sonucunda ya da belirli bir para karşılığında karşılanır. Araç sahibi ve sigorta şirketi arasında belirlenebilecek ek teminatlar ise şunlardır;

  • Araçla yurt dışında kaza yapılması.
  • Kural dışı park vb durumlarda aracın çekilmesi.
  • Yasal olmak şartıyla taşınan yanıcı ve patlayıcı maddeler dolayısıyla aracın zarara uğraması.
  • Terör faaliyetleri esnasında aracın zarara uğraması.
  • Sözleşme de belirtilecek hayvanların aracı zarara uğratması.
  • Aracın herhangi bir organizasyon kapsamında yarışa katılması sonucu uğrayacağı zararlar.
  • Grev, eylem gibi toplumsal olaylar sırasında araçta hasar meydana gelmesi.

Kasko Sigortası Kapsamında Hasarın Ödenmesi

  • Aracın Hasara Uğraması: Kaskosu yapılmış bir aracın hasar görmesi durumunda meydana gelen hasarın en az 5 gün içerisinde gerekli tüm belgelerle birlikte kasko şirketine bildirilmesi gerekmektedir. Daha sonra kasko şirketi yaptığı incelemeler sonucunda ödenmesi gereken miktarı araç sahibine bildirir ve daha sonrasında araç sahibinin banka hesabına yatırır.
  • Aracın Çalınması: Kaskosu yapılmış bir araç eğer çalınırsa 30 gün boyunca aracın bulunması beklenir. Eğer bu süre zarfında çalınan araç bulunamazsa belgelerle birlikte kasko şirketine bildirim yapılır ve kasko şirketi araç bedelini sahibine öder. Çalınan araç zarar görmüş bir şekilde bulunursa yine gerekli belgelerle birlikte sigorta şirketine bildirimde bulunulur ve sigorta şirketi gerekli araştırmalar sonuncunda uğranılan zararı araç sahibinin banka hesabına yatırır.
  • Aracın Uğradığı Zarar Sonucu Tamamıyla Kullanılamayacak Hale Gelmesi: Bu durumda da diğer iki durumda olduğu gibi gerekli belgelerle sigorta şirketine başvurulur ve sigorta şirketinin belirlediği teminata bağlı olarak ödeme yapılır.

Bir önceki yazımız olan İnternetten Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde internetten kredi başvurusu, kredi başvurusu ve kredi başvurusu nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.