Kara Listeye Kredi Veren Bankalar

kredi çekmek

Kara listede olanların bankalardan kredi çekebilmesi adına ön şart kredi notunun yükselmeye başlamasıdır. Bunun için bir bankadan kredi kartı talep edilmelidir. Maaş alındığında ya da çalışılmış olunan bankadan düşük miktarlı bir kredi kartı alınabilir ve bunun borçlarını düzenli olarak ödeme imkanından yararlanabilirsiniz. Bu sayede kredi notu biraz da olsa yükselmeye başlar. Aynı zamanda kredi notunu yükseltmek için banka hesaplarından birine faturaları otomatik ödeme talimatı verebilir ve bunları düzenli olarak ödeme imkanından yararlanabilirsiniz. Bununla beraber bireysel emeklilik yaptırmak ve düzenli ödemek kredi notunun yükselmesine olanak sağlar. Kara listede olan kişiler kredi almak istiyorsa aylık düzenli bir gelirin olması gerekmektedir. Bankadan alınacak krediyi geri ödeyebileceğinizi kanıtlamanın tek çaresi maaş bordrosunun olmasıdır. Kara listede Kredi sunan bankalar aynı zamanda son 6 aylık sigorta priminin ödenip ödenmediğine de bakmaktadır. Sigorta primi ödeniyorsa eğer kredi alma ihtimali yüksektir. Kara listedeyken kredi almak için bankaya teminat olarak ipotek ya da kefil göstermek gerekmektedir. Kefir memur çalışan ya da emekli olmalıdır. İpotek için ev ya da işyeri tapusu mutlaka kişinin yanında bulunmalıdır.  Bu şartlar sağlandığında bankalardan 100 bin liraya kadar kredi almak mümkündür.

Kara Listeye Özel Kredi ve Kredi Özellikleri

Kamu kurumu olduğu için ziraat bankası kara listedekilere kredi vermek istememektedir. Fakat bu bankaya ipotek ya da kefil götürüldüğünde Kredi alma ihtimali de yüksektir. Vakıfbank’ta ise özel bankalar kadar çok kar amacı gütmeden için kara listedekilere kredi vermeye sıcak bakmamaktadır. Tercih edilen bankalar arasında garanti bankası da yer alırken faiz oranları diğerlerine göre çok daha yüksektir. Fakat garanti bankası kara listede olan kişilere daha kolay kredi imkanı sunmaktadır. Kredi sicilinin olumsuz olması halinde ipotek vermek şartı ile iş bankasından kredi almak oldukça kolay bir şekilde gerçekleşmektedir. Diğer bankalara olan borçlar temizlendiyse ya da yapılandırılırsa bu bankadan kısa süre içerisinde kredi almak mümkündür. Kredi notunu sorun etmeden ve kefil şartı aramadan kredi alınabilecek tek banka aktif bank olmaktadır.  Bu banka içerisinde aylık gelir olması ve sigorta primlerinin yatması şartları sağlandığında 30 bin liraya kadar kredi almak mümkündür.

Bir önceki yazımız olan Kara Listeye Kredi Sunan Bankalar Hangi Belgeleri İster? başlıklı makalemizde bozuk sicille kredi almak ve kara liste kredisi hakkında bilgiler verilmektedir.