JPMorgan: Altın aşağı Bitcoin yukarı trendinin devamı mümkün

JPMorgan Chase & Co.’ya göre kripto paraların geleneksel finans sistemindeki yükselişi altının zararına gerçekleşiyor.

Aralarında Nikolaos Panigirtzoglou’nun da bulunduğu JPMorgan quant stratejistleri Kasım ayından bu yana paranın Bitcoin fonlarına girdiğini ve altından çıktığını, ve bu trendin uzun vadede sadece daha fazla kurumsal yatırımcının kripto paralarda pozisyonlanmasıyla sürebileceğini belirtiyorlar.

JPMorgan, dijital paraların bir varlık sınıfı olarak giderek popüler bir hale gelmesiyle birlikte altında ve kripto piyasalarda büyük bir değişim bekleyen az sayıda banka arasında. Zira yatırımcıların gelecek yıllarda sermayenin sadece sınırlı bir kısmını altından kripto varlıklara kaydırması durumunda bile bu trend değerli metallerde yükseliş bekleyenler için bir sorun haline gelebilir.

Bankanın stratejistlerinin kaleme aldığı notta, “Bitcoin’in kurumsal yatırımcılar tarafından benimsenmesi henüz yeni başladı. Altının kurumsal yatırımcılar tarafından benimsenme düzeyi ise çok ileri bir seviyede.” dendi.

Borsaya kote bir menkul kıymet olan ve kurumlar arasında popüler Grayscale Bitcoin Trust’a, JPMorgan’a göre Ekim’den bu yana 2 milyar dolarlık giriş oldu. Aynı dönemde altın destekli borsa yatırım fonlarından (ETF) 7 milyar dolarlık çıkış gerçekleşti.

Bir önceki yazımız olan Bitcoin tarihinde ilk kez 20 bin doları aşabilir başlıklı makalemizde Doları hakkında bilgiler verilmektedir.