İşyeri Büyütme Kredisi

İşyeri Büyütme Kredisi

Sermayesiz olarak tertemiz dükkanı açmak isteyenler, mevcut işletmesini büyütmek isteyen kişiler kamu bankaları devlet kuruluşları tarafından destek alabilmektedir. Önemli olan küçük esnafın büyük firmalar düzeyini sağlanmasıdır. Esnaf kefalet Kooperatifleri ve diğer girişimci kurumları hizmeti sağlamaktadır. İşyeri büyütme kredisi KOSGEB yeni iş kurma dükkan açma kredi desteği, kira desteği, Bakkal, manav, kasap, market, şarküteri gibi küçük ve orta ölçekli esnaflar için iş büyütme kredileri gibi konular da yardımcı olmaktadır. Yeni bir iş yeri kurmak yerine   var olan büyütmek, geliştirmek daha büyük bir alana açmak ya da ikinci bir şube açmak isteyenler bir kredi almak istiyor ise ilk olarak mevcut işyerinin gelir gider tablosunu bankaya sunmalıdır. Bundan sonraki adımda ise her kredi de olduğu gibi müşteri analizi yapılmaktadır. Yani kişinin talep ettiği tutarı ödeyip ödeyemeyeceği hesaplanır, kredi notuna bakılır ve bu şekilde başvuru değerlendirmeye alınır. Talep edilen tutar ödenebilecek güce sahip olduğu belirlenirse kişiden kefil talep edilmeyecektir. Bu durumda en uygun faizli krediyi sunan bankaya yönelmek daha doğru olacaktır.

İş Yeri Kurmak İsteyenlere Hibe ve Destek Veren Kurumlar

  • Mikro Kredi sağlayan kuruluşlar
  • KOSGEB
  • Tarımsal destekler için İlçe Tarım müdürlükleri
  • Sosyal Yardımlaşma Vakfı Kaymakamlık destekleri

Girişimciler halihazırda bir iş yeri olanlar devlet tarafından ya da çeşitli finansal kuruluşlar tarafından desteklenmektedir. Bankalar İş yeri büyütme kredileri sunarken aynı zamanda işyeri alımlarında da kişilere yardımcı olmaktadır. Satın almak istenen iş yerine ekspertiz gönderilir ve değer hesaplaması yapılır. Burada hesaplanan değeri %75 ya da  yüzde seksen tutarında banka tarafından kredi sunulmaktadır. Bu durum özetlenecek olursa bu krediler işyeri, depo, ofis alımları için kullanılabilmektedir. Bir işletmesi olan ve burada yenilik ya da tadilat yaptırmak isteyenler de çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından destekleme ödemesi temin edebilmektedir. İşyeri büyütme kredisi sunan bankalardan kredi alınabilirken bankalar ile görüşmek gerekmektedir. Alacak olan faiz oranları ve vadeler birbirinden farklı olmasından dolayı bankalar tarafından işyeri açma ve büyütme kredilerine belirli oranda devlet desteği sağlandığını da söylemekte yarar var.

Bir önceki yazımız olan İşyeri Açmak İsteyenlere Devlet Destekleri başlıklı makalemizde iş yeri açma desteği ve iş yeri açma devlet desteği hakkında bilgiler verilmektedir.