İşyeri Açmak İsteyenlere Devlet Destekleri

İşyeri Açmak İsteyenlere Devlet Destekleri

Devlet yeni işyeri açmak isteyen gençlere 3 farklı proje paketi ile destek sağlamaktadır. Destekler Tübitak, SYDV, tarım ve orman, KOSGEP ve İŞKUR tarafından sağlanmaktadır. Esnaflar içerisinde KOSGEB tarafından yeni iş yerleri bayilikler proje geliştirme teşvikleri adı altında 14 farklı program ile imkan sağlanmaktadır. Halkbank kamu bankası tarafından sunulan KOBİ bankacılığı destekleri dışında meblağsı olmayan kişiler bu kuruluşlara başvuru işlemlerini tamamlayarak işletme sermayesi temin edilebilmektedir. KOSGEB tarafından 14 farklı proje programı ile işletme açan gençlere destek verilmektedir. İster ilk kez kurulacak olsun isterse senelerdir esnaflık yapan vatandaşlar olsun toplamda 500 bin liraya kadar faizsiz kredi sunulmaktadır. İhracat yada ithalat ile ilgilenen kişiler yeni bir teknolojik ürün tasarlaması üzerine veya personel ve reklam giderleri için sermayeye  gereksinim duymaktadır. Bu durumda ise kısa zaman içerisinde  başvurular tamamlanabilmektedir. TÜBİTAK tarafından teknoloji odaklı olmak kaydı ile yeni ve yenilikçi iş fikirlerini sunan kişilere 150.000 lira geri ödemesiz hibe desteği sağlamaktadır. Her sene iki farklı çağrı ilanına çıkan kurum gençlerin yenilikçi fikirlerini desteklemesine amaçlamaktadır.

SYDV 15 Bin Lira İş Kurma Kredisi Sunmaktadır

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıfları tarafından da yeni iş yeri kurmak isteyen kişilere 15 bin liraya kadar işletme sermayesi sunulmaktadır. Vakıflar tarafından KOSGEB ya da diğer kuruluşlar gibi kursa katılmış olmak ya da ayrıntılı iş planını kabul ettirmek gerekmemektedir. Başvurularda Kaymakamlığın ya da vakıfın işyeri açma kredisi desteği için ayırdığı bütçe mevcut ise bu teşvike başvuru yapılabilmektedir. Tüm kaymakamlıklar tarafından verilmese de desteğin  alınabilmesi için gerekli olan şartları aşağıdaki gibidir.

  • Vakfı başvuru yapıp dosya açtırmak.
  • Açmak istenilen işyeri için araştırma yaparak tüm giderler için teklif mektupları almak ve bu mektupları bir proje haline getirip başvurmak.
  • 2 adet devlet memurunu kefil getirmek.

15 bin lira teşvik gibi olmayıp faizsiz kredi olurken 2 sene geri ödemesiz olmak kaydı ile 12 ayın sonunda 36 ay taksitle geri ödeme yapılabilmektedir. Toplum olarak geri ödeme süresi ödemesiz dönem ile beraber 4 sene olmaktadır.

Bir önceki yazımız olan İşyeri Açma Kredisi Nereden Alınır? başlıklı makalemizde iş yeri açma kredisi ve iş yeri kredisi hakkında bilgiler verilmektedir.