İşyeri Açma Kredisi Nereden Alınır?

İşyeri Açma Kredisi Nereden Alınır?

Faizsiz Esnaf kredisi ile beraber iş kurmak isteyen gençler devlet bankaları, Kooperatifler, kalkınma ajansları, Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank gibi devlet bankaları, İş Bank, Yapı Kredi, Garanti, TEB, Odeabank gibi özel bankalar işyeri açma kredisi sunmaktadır. Aynı zamanda KOSGEB tarafından devlet destekli olarak girişimcilere 150.000 liraya kadar iş kurma desteği sunmaktadır. Devletin verdiği iş yeri açma desteklerinden yararlanmak istenirse de özel bankalardan kredi almak mümkündür. Küçük bir iş yeri açılacaksa  basit usül vergiye tabi olunmak gerekmektedir. Basit usulde vergi miktarları ve muhasebeci giderleri oldukça düşük meblağlar olmaktadır. Bu duruma rağmen firmalardaki ödemeler oldukça yüksek olurken basit usül vergi ödeyen iş yerlerine göre daha avantajlı olmaktadır. Firma kurmak isteyen kişiler 3 kategori ile gerçekleştirebilmektedir. Bunlar ise anonim firmaları, limited firmaları ve şahıs firmalarıdır. Limited firmaları için 10 bin lira sermaye gerektirirken kurulum için 3 bin lira civarında bir maliyet gerektirmektedir. Bu tutar firmalara göre farklılık gösterse de şahıs firmaları ise bir günde açılabilmek de olup 500 TL parası olan herkes tarafından rahatlıkla kurulabilmektedir. Tüm bu giderleri işyeri açma kredisi ile karşılamak mümkün olurken devletten destek alabilmek için KOSGEB’in yeni girişimci desteğine başvuru yapmak gerekmektedir. Girişimcilik eğitimine katılım sağlamak ve 32 saat uygulamalı proje ile başvuru yapmak yeterli olmaktadır.

Gerekli Evrak ve Belgeler Nelerdir?

Bankalar firmaların işyerlerinin türüne ve tüzel Kredi notlarına göre faiz oranı ve kredi açılış miktarlarını belirlemektedir. Senelerdir ayakta duran kökü bir işyerinin sahibi ya da firmanın ortağı olan kişi yeni bir iş yeri açma ve Bayilik alma kredisi çekmek için daha pratik işlemler gerçekleştirebilmektedir. Işyeri açarken imza beyanları, muhasebeci vekaleti, ikametgah ve fatura belgesi, kira ya da bu belgeler gerekiyorsa işyeri kredisi içerisinde buna benzer evraklar ve şirkete ait belgeler talep edilmektedir. Köklü iş yeri sahibi olanlar kimlik belgeleri ile işletme destek kredisini rahatlıkla çekebilmektedir. Mutlaka dikkat edilmesi gereken konu ise ilk haftalarda ve hikayelerde para kazanılmayacağı hesaba katılarak işyerinin giderleri, çalışan maaşları gibi kalemleri de dahil etmek gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Gelir Belgesiz Kredi Çekmek başlıklı makalemizde gelir belgesiz kredi, gelir belgesiz kredi çekmek ve gelirsiz kredi hakkında bilgiler verilmektedir.