İşverene Yapılan Devlet Destekleri

İşverene Yapılan Devlet Desteği

Ülkemiz de çalışma yaşında olan kişi sayısı oldukça yüksek durumda. Bu nüfus ülkemiz için büyük bir avantaj ve büyük bir potansiyel demek. Özellikle ekonomik kalkınma açısından bu nüfusun istihdama katılması kilit rol oynamakta. Bu nokta kilit rol işsiz durumdaki bireylerle beraber işverenlere düşmüş durumda. Devlet bu amaçla istihdamı teşvik etmek için işverenlerin işini kolaylaştırmak adına birçok pasif istihdam politikası uygulamaktadır.

Devletin İşverenlere Verdiği Destekler

  • İş-kur’a kayıtlı ve son 3 ayda herhangi bir işte çalışmamış olan bir vatandaşın istihdamı durumunda devlet işverenin işçi için ödemesi gereken gelir vergisi, sosyal güvenlik primi ve damga vergisi kalemlerini tamamıyla karşılamakta. Bu da 773 liraya tekabül etmektedir.
  • Özellikle Doğu Anadolu Bölge’si gibi teşvik bölgelerine yatırım yapıp burada işçi istihdam eden girişimcilerin ödemesi gereken sigorta priminde toplamda 11 puanlık bir indirim yapılıyor.
  • Engelli işçi istihdam eden işverenler için asgari ücret düzeyi esas alınarak işveren priminin tamamı devlet tarafından ödeniyor.
  • İş-kur’un vermekte olduğu işbaşı eğitim programlarını tamamlayan 18-29 yaş arası bireylerin program sonrasında 3 ay içerisinde işe alınması durumunda devlet işveren primini sektöre bağlı olarak 30 aydan 42 aya kadar kendisi karşılamakta.
  • Aynı şekilde işbaşı eğitim programı almış 30 yaşından büyük bireylerin ise sigorta primi 6 aydan 30 aya kadar İş-kur tarafından karşılanmaktadır.
  • Yurt dışına işçi götürüp çalıştıran işverenlerin işçiler için ödedikleri genel sağlık sigortası priminin kendi payına düşen kısmını devlet tamamıyla karşılamaktadır.

2018 yılında bunlara ek olarak istihdamı arttırmak için yeni teşvik programlarının hazırlandığı devlet tarafından dile getirilmekte. Ekonomik kalkınma için bu teşviklerin özellikle imalat ve bilişim sektörlerinde yoğunlaşacağı dile getirilmektedir.

Bir önceki yazımız olan İnternetten Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde internetten kredi başvurusu, kredi başvurusu ve kredi başvurusu nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.