İşsizlik Ödeneğini Bankalardan Kredi Çekmeye Engel Mi?

İşsizlik Ödeneğini Bankalardan Kredi Çekmeye Engel Mi?

Bankaların kişilere sunmuş olduğu konut kredisi, araç kredisi, KOBİ kredisi, ihtiyaç kredisi ve daha çok krediler sayesinde toplu para ile alabilecekleri gereksinimlerine gidermektedir. Bankalar kredi sunmadan önce kişilerden gelir belgesi, kefil ve teminat istemektedir. Bu durum karşısında bankanın istemiş olduğu Şartları yerine getiren kişiler kredi olanaklarından yararlanabilmektedir. Geçim sıkıntısı yaşayan ve zor durumda kalan birçok kişi ihtiyaçlarını karşılayabilmek için bankaların sunmuş olduğu kredi olanaklarından yararlanmak üzere başvuru yapmaktadır. Bankalar başvuruda bulunan kişilerden ilk olarak kimlik bilgilerini istemektedir. Banka memuru sistem üzerinden kişinin T.C. kimlik numarasını girerek Kredi işlemlerin başlatılması adına bir engelin olup olmadığını araştırmaktadır.  Bu durum artık kredi notuna bakılarak da yapılabilmektedir. Kredi için bankaya başvuru işleminde bulunan kişinin daha önceden kara listeye girmiş olmaması onun için büyük bir alternatif olacaktır. Sistemde bir engelin olup olmadığı belirlenen kişiden daha sonra gelir belgesi ve teminat belgesi istenmektedir. Gelir belgesi olmayan kişilere birçok Banka kredi olanağı sunmamaktadır. Bankalar müşterilerine kredi sunarken bu kredinin geri ödemesinin yapılacağına dair herhangi bir garanti istenmektedir. Çalışmayan kişilerin çekmiş oldukları kredileri ödeyip ödemeyecekleri muallakta olmasından dolayı çalışmayan kişilere kredi imkanı sunulmamaktadır.

İşsizlik Maaşı Alanlar Kredi Çekebilir Mi?

Bankaların kredi olanaklarından yararlanmak adına çalışmak zorunlu olmaktadır. Fakat bankaların kredi olanaklarından yararlanmak gösterilmesi halinde yararlanmak mümkündür. Bunların yanı sıra işsizlik maaşı alınıyorsa bu duruma engel olmayacaktır. Bankalar kredi sunmadan önce kredi başvurusu yapan kişinin hesap hareketlerinde ki son 6 aylık dönemde bakmaktadır. Bunun dışında kredi başvurusu yapan kişiler İşten çıktığında verilmiş olan işsizlik maaşından yararlanmaya hak kazanmış ise maaşın yatmış olduğu bankaya başvuru yaparak kredi olanaklarından yararlanabilmektedir. Eğer hesaplara son 6 ay içerisinde düzenli olarak ödeme yapılmış ise Kredi başvurusu onaylanabilmektedir. Bunun dışında kredi başvurusu yapıldığında İşten çıkış verilmişse işsizlik maaşından yararlanmaya hak kazanılmış ise maaşın yatmış olduğu bankaya başvuru yapılarak kredi olanaklarından yararlanmak mümkündür. Banka uzun vadeli bir kredi olanağı sunanmasa da düzenli ödeme karşılığında bu durum banka Müdürlüğü ile görüşülerek değiştirilebilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Gelir Belgesiz Kredi Çekmek başlıklı makalemizde gelir belgesiz kredi, gelir belgesiz kredi çekmek ve gelirsiz kredi hakkında bilgiler verilmektedir.