İşsizlik Maaşı Nedir?

İşsizlik Maaşı

İşsizlik maaşı, belirli bir süre çalışıp daha sonrasında işsiz kalan bireylerin işsiz kaldığı süre içerisinde ekonomik kaybını gidermek üzere devlet tarafından uygulanan pasif istihdam politikalarından biridir. 2018 yılıyla birlikte asgari ücrette meydana gelen artış işsizlik maaşına yansıdı ve bunun sonucunda en düşük işsizlik maaşı 811 lira olurken en yüksek işsizlik maaşı ise 1623 lira oldu. İş- Kur aracılığıyla sağlanan bir hizmet olan işsizlik maaşını almak için belirli şartlara uymak gerekmektedir.

İşsizlik Maaşı İçin Gereken Şartlar

  • Hem maddi hem de manevi anlamda çalışabilir durumda olmak ve kendi isteği dışında işten ayrılmak zorunda kalmak.
  • Son 120 günü sürekli olmak şartıyla işsizlik sigortası primi ödemek ve son 3 yıl içinde en az 600 gün prim ödemiş olmak.
  • Bu şartların sağlanması durumunda iş akdinin feshinden sonra 30 gün içerisinde işsizlik maaşı için başvurunun yapılması gerekir.

Nasıl Başvuru Yapılır?

Şartlarda da bahsettiğimiz üzere işsiz kalan bireyin 30 gün içerisinde başvurusunu yapmasını gerekir. Bunun için ise herhangi bir İş-Kur şubesine gitmesi gerekmektedir. Eğer kişi sanal ortam üzerinden başvuru yapmak istiyorsa E-devleti ya da iskur.gov.tr adresini de kullanabilir. Bahsettiğimiz 30 gün sonrasında yapılan başvurular ise hiçbir şekilde kabul edilmez.

İşsiz kalan bireyin ekonomik kaybını gidermek amacıyla uygulanan bir politika olan işsizlik maaşı en fazla 6 ay süreyle verilmektedir. 6 ay süreyle verilmesinin sebebi ise işsiz kalan bireyi çalışmamaya özendirmemek ve 6 ay sonunda iş aramaya yönelmesini sağlamaktır. Bunun dışında işsizlik maaşının miktarı asgari ücret miktarını kesinlikle aşmamaktadır. Buna göre işsizlik maaşı kişinin son 4 aylık brüt kazancının yüzde 40’ı olarak hesaplanmaktadır. Ancak yüzde 40’lık bu ücret ne kadar yüksek olursa olsun asgari ücretin en fazla yüzde 80’i kadar olabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan İnternetten Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde internetten kredi başvurusu, kredi başvurusu ve kredi başvurusu nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.