İpotekli Kredi Nedir?

İpotekli Kredi

Banka ve çeşitli finansal kuruluşların müşterilerine sunmakta oldukları kredi ürünlerinden yaralanabilmek için talep edilmekte olan bir takım kriterlerin karşılana bilinmesi gerekmektedir. Bu kriterlerin başında ise kredi notunuz yer almaktadır. Kredi notunun belirlenme sürecine doğrudan etki göstermekte olan nokta mevcut aylık geliriniz ile doğru orantılıdır. Zira beyan etmiş olduğunuz aylık gelirin, talep etmekte olduğunuz kredi tutarını geri ödeyebilecek nicelikte olup olmadığı önemli bir değerlendirme noktasıdır.

Beyanlandırmış olduğunuz mevcut aylık geliriniz, talep ettiğiniz kredi tutarı ile belirli bir orantıyı yakalayamadığında muhtemelen kredi talebiniz reddedilecek ve başvurunuz herhangi bir işleme tabii tutulmayacaktır. Bu gibi durumlarda kredi çekmenize olanak tanıyabilecek bir alternatif olan İpotekli Kredi uygulamasına başvurabilirsiniz.

İpotekli Kredi uygulamasında işleyiş prensibi şöyledir; belirli bir mülkü bankaya teminat olarak göstererek ipotek altına aldırırsınız. Bu mülkün satış değeri hesaplanır ve banka size bu değerin %50 oranı kadar kredi sunar. Kullanmış olduğunuz krediyi bankaya geri ödeyene kadar, teminat olarak göstermiş olduğunuz mülk ipotek altındadır. Mevcut borçlanmanın tamamı ödenmiş olduğunda ipotek kaldırılır.

İpotekli Kredi İçin Nelere İhtiyaç Duyulur?

Bankasal kuruluşların bünyesinden ipotekli kredi kullanabilmeniz için öncelikli olarak teminat olarak gösterebileceğiniz bir mülkün sahibi olmanız gerekmektedir.  Bu tür mülklere; konut, otomobil ve arsa gibi yapıları örnek gösterebiliriz.

İpotekli kredi kullanabilmek için karşılamanız gereken diğer bir kriter ise; KKB (Kredi Kayıt Bürosu) tarafından değerlendirilmekte olan notunuzdur. Buna KKB notu denilmektedir. KKB puanının değerlendirim sürecinde, geçmiş süreler içerisinde gerçekleştirmiş olduğunuz bankacılık işlemlerinizde güvenilirliğiniz, yaşınız, eğitim durumunuz, aylık gelir durumunuz, önceleri kullanmış olduğunuz kredi ve kredi kartı ürünleri, genel borç durumunuz ve borçlarınızı ödeme konusundaki aktiviteleriniz baz alınır.

  • Kimlik belgesi.
  • İkametgâh belgesi.
  • Gelir bayan belgesi.
  • İpotek altına alınacak olan mülke ilişkin tapu ve mülke dair herhangi bir borç bulunmadığını ifade eden belgeler.

İpotekli Kredi Bankaya Geri Ödenmezse Ne Olur?

Düzenlenmiş olan yasalar gereğince, ipotekli kredilerde ödenmemiş iki taksit meydana geldiğinde banka; ipotek altına alınmış olan konuta el koyma ve sağlamış olduğu kredi tutarı ile mevcut masrafları tahsis edebilme hakkına hukuken sahiptir.

Bir önceki yazımız olan En Uygun Konut Kredisi Veren Bankalar 2020 başlıklı makalemizde en uygun konut kredisi, en uygun kredi veren bankalar ve konut kredisi hakkında bilgiler verilmektedir.