İpotekli Kredi Nasıl Alınır?

İpotekli Kredi Nasıl Alınır?

Bankalar Yüksek limitli kredi sunarken kişilerden kefil ya da teminat talep etmektedir. Kişiler ipotekli kredileri nasıl alınacağını merak ediyorsa eğer ipotekli kredilerden yararlanabilmek için kişinin adına kayıtlı bir taşınmazın bulunması gerekmektedir. Ziraat Bankası, İş Bankası, VakıfBank, Garanti Bankası gibi bankalar ihtiyaç kredisi sunmaktadır. Toplumumuzda finansman elde etmek adına çeşitli gereksinimleri karşılamak amacıyla başvurulan ilk yer bankalar olmaktadır. Bankalar kişilerin bütün kredi gereksinimlerinin karşılanması amacı ile kredi kampanyalarını sıklıkla düzenlemektedir. Ev alımları adına konut kredisi, araç alımları için taşıt kredisi ve bireysel gereksinimler için ihtiyaç kredileri de bulunmaktadır. Ihtiyaç kredilerinin vadeleri Bankacılık düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından sunulan karar kararı ile 60 aya çıkarılmıştır. Bankadan bankaya farklılık göstermesi üzerine ihtiyaç kredilerinin belirli bir yemek sınırda yer almaktadır. Ihtiyaç kredilerinden yararlanmak adına kredi notunun yüksek olması ve bankalara düzenli gelir sunulması gerekmektedir. Fakat yüksek tutarlı gereksinimler adına tüm bunlar yeterli olmazken bununla beraber bankalar ek belge, kefil ya da teminat değiştirebilmektedir.

Ipotekli İhtiyaç Kredisi Başvuru Kuralları

Düzenli gelir bankaların kredi vermesi adına ilk şart olarak beyan edilmektedir. Çalışanların en az 6 aylık sigortalı olması gerekmektedir. Aynı zamanda emekliler maaşlarının 22 katı tutarında kredi çekebilmektedir. Ev hanımlarında ise üzerine kayıtlı bir konut bulunuyorsa konut teminatlı kredilerden yararlanma şansına sahip olabilmektedir. Kira geliri gibi ek gelirlerin olması da çekilecek olan kredi limitlerine artıran nedenler arasında bulunmaktadır. Bankalar başvuruları sonrasında kişiler hakkında istihbarata başlamaktadır. Bu durumda ise Kredi notu düşük olan kişilerin Kredi alması mümkün olmamaktadır. Bankalar 1300 ve üzerinde kredi notuna sahip olan kişilere kredi sunmaktadır. Kredi ya da kredi kartı borcu bulunan kişiler ise borç yapılandırma kredisi temin ederek borçlarından tamamen kurtulabilmektedir. Yapılandırma işlemleri ise 5 sene süre içerisinde Kredi skorlarını yükselmesine olanak sağlayacaktır. Ev ipotekli kredilerde teminat olarak gösterilecek olan konutun kişinin kendisine ya da yakınlarına ait olması gerekmektedir. Evli olanlar da eş rızası mutlaka ilk şartlar arasında yer almaktadır. Ev ipotekli kredilerde yeni teminat olarak gösterilecek olan konutun tapuda mesken olarak kayıtlı olması gerekirken işyeri, depo ya da diğer mekanlarda kullanılabilecek olan taşınmazlar ihtiyaç kredisi kapsamında değil ticari krediler statüsünde değerlendirmektedir.

Bir önceki yazımız olan İpotek Karşılığı Taksitli İhtiyaç Kredileri başlıklı makalemizde ipotek karşılığı ihtiyaç kredisi ve ipotekli ihtiyaç kredisi hakkında bilgiler verilmektedir.