İnternetten Kredi Kartıyla Alışveriş Yapma

İnternetten Kredi Kartı ile Alışveriş

Hepimizin bildiği üzere devrimiz tam bir teknoloji devri. Bu devrin hayatımızda meydana getirdiği değişikliklere ister istemez ya da farkında olmadan ayak uydurmaktayız. Bu değişikliklerden biri de alışveriş alışkanlıklarımız da meydan gelmiştir. İnternetin ve bununla birlikte e-ticaret sitelerinin hayatımıza girmesiyle alışveriş alışkanlığımızı gerçek mağazalardan sanal mağazalara taşımış durumdayız. Bu sanal mağazalardan da alışveriş yaparken en çok kullandığımız ödeme yöntemi ise kredi kartı ile ödemedir. Kredi kartı ile alışverişin gitgide yaygınlaşmasını fırsat bilen bazı insanlar ise bu kart bilgilerinin kopyalayıp kartlardan para çekerek veya alışveriş yaparak kart sahiplerini dolandırmaktalar.

İnternetten Kredi Kartıyla Alışveriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • İnternetten alışveriş yapmadan öncelikle alışveriş yapacağınız telefon, bilgisayar, ya da tabletiniz de trojan veya keylogger gibi programların arka planda çalışıp çalışmadığını kontrol etmeniz gerekir. Bu tip programlar bir çeşit virüs niteliği taşır ve belli yollarla bilgisayara bulaşarak herhangi bir işlem sırasında dolduracağınız forumdaki kişisel bilgilerinizin çalınmasına sebep olur. Eğer bilgisayarınızın güvenliği konusunda şüpheleriniz varsa banka bilgilerinizi girerken ekran klavyesini veya sanal klavyeyi kullanmalısınız.
  • Kredi kartı bilgilerinizin güvenliği için alışveriş yaptığınız sitenin de güvenli olması gerekir. Bunun için sitenin SSL sertifikası olup olmadığını ve iletişim bilgilerinin doğruluğunu kontrol etmeniz gerekir.
  • İnternetten kredi kartıyla alışveriş yaparken güvenli olan hiçbir site sizden kredi kartı şifrenizi istemez. Eğer böyle bir siteyle karşı karşıya kalırsanız hemen siteyi kapatın.

İnternetten kredi kartıyla alışveriş yapmak her ne kadar pek çok yönden avantajlı olsa da yukarıda saydığımız maddelere dikkat etmemeniz durumunda çeşitli olumsuz durumlarla karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden internetten alışveriş yaparken yukarıda yazdığımız maddelere ve güvenilir sitelerden alışveriş yapmaya dikkat etmeniz gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan İnternetten Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde internetten kredi başvurusu, kredi başvurusu ve kredi başvurusu nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.