İnternetten Alışveriş Yapmak

İnternetten Alışveriş

Sosyal yaşamımızı tümüyle yeniden oluşturup, tamamiyle değiştiren teknoloji, aynı zamanda ekonomik hayata da önemli ölçülerde etki etmektedir. Geçmişte pazar yerlerinde veya mağazalarda yaptığımız alışverişlerin yerini internet üzerinden her geçen gün neredeyse yenisi açılan e-ticaret siteleri almaya başlamıştır. Kimi kesimler internetten alışveriş yapmayı güvenli bulmamaktayken, bazı kesimler ise neredeyse tüm ihtiyaçlarını internet üzerinden yaptıkları alışverişlerle karşılamaktadır. Bu durum da toplumu internetten alışveriş yapanlar ve yapmayanlar olmak üzere ikiye ayırmışlardır. Şimdi sizlere her iki tarafından savunduğu tezin haklı yönlerini ortaya koymaya çalışacağız.

İnternetten Alışveriş Yapmanın Faydaları

 • İnternet üzerinden birçok farklı seçeneğe ve ürüne kolaylıkla ulaşılabilmektedir. Ürün arama gibi bir sorun yoktur. Yani mağaza mağaza dolaşmaya gerek yoktur. Böylece zamandan tasarruf edilebilmektedir.
 • Neredeyse her gün yeni bir alışveriş sitesi açılmaktadır. Bu sebeple oluşan rekabet ürün fiyatlarında da indirimi beraberinde getirmektedir.
 • İnternetten alışveriş yapmanın en avantajlı yönlerinden biri de satın almak istediğiniz ürün hakkında yorumlara ulaşabilmenizdir. Bu sayede hiç kullanmadığınız bir ürün hakkında fikir sahibi olup alıp almama konusunda daha kolay karar verebilirsiniz.
 • Elden alışveriş yapıldığında ödeme yöntemleri sadece nakit ve kredi kartıyla sınırlı kalmaktadır. E-alışverişte ise kredi kartı, kapıda ödeme, havale, eft gibi pek çok farklı ödeme yöntemi bulunmaktadır.
 • Eğer isterseniz üye olduğunuz alışveriş sitelerinin indirim ve kampanyalarından anında haberdar olabilirsiniz.

İnternetten Alışveriş Yapmanın Zararları

 • İnternetten alışveriş yapma yanlısı olmayanların öne sürdükleri en önemli dezavantaj ürüne temas etmemektir. Bu kişiler temas etmeden aldıkları ürünlerin sağlamlığından ve genel olarak kalitesinden emin olamamaktadırlar.
 • Normal alışverişlerde ürüne hemen sahip olurken internetten alışverişlerde ürünün müşteriye ulaşması kargo şirketine ve alışveriş sitesine bağlı olarak 1-5 gün arasında değişmektedir.
 • Özellikle hassas ürünlerin kargoda zarara uğraması muhtemel durumlardan biridir.

İnternetten Alışveriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • İnternetten alışveriş yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri kredi kartıyla alışveriş yapmaktır. Bu sebeple internetten alışveriş yaparken sitenin SSL sertifikasına sahip olup olmadığına dikkat etmeniz gerekir.
 • Alışveriş yaptığınız sitenin kişisel bilgilerinizi paylaşıp paylaşmadığına dikkat etmeniz gerekmektedir.
 • İnternetten aldığınız ürünlerin garanti belgesi veya faturası olup olmadığına dikkat etmeniz gerekir. Bu sayede üründe oluşabilecek veya oluşmuş herhangi bir sorunda iade veya düzeltme isteyebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan İnternetten Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde internetten kredi başvurusu, kredi başvurusu ve kredi başvurusu nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.