İnternet Bankacılığı Nedir?

İnternet Bankacılığı Nedir?

Günümüzde bankaların hemen hepsi gelişen teknolojinin nimetlerinden faydalanarak daha iyi hizmet verebilmek amacıyla yeni yöntemlere başvurmaktadırlar. Geçmişte sadece banka şubelerinden işlemlerimizi gerçekleştirirken sonrasında ATM’ ler ortaya çıktı ve böylece bankalardaki işlemlerin bir nebze de olsa daha hızlı gerçekleşmesine yardımcı oldu ve uzun kuyrukların önemli oranda önüne geçti. Bankaların daha iyi hizmet vermek amacıyla imza attıkları en büyük değişiklik ise internet bankacılığına geçiş olduğunu söyleyebiliriz. İnternet bankacılığı bankalarda gerçekleştirdiğimiz işlemlerin neredeyse hepsini bilgisayar veya akıllı telefon üzerinden kullanıcı bilgileri ve şifreyle gerçekleştirdiğimiz bir banka hizmetidir.

İnternet Bankacılığı Nasıl Açılır?

İnternet bankacılığı kullanmak için öncelikle internet bankacılığı şifresi alıp kartınızı internet bankacılığına açtırmanız gerekir. Bunu yapmak için 5 farklı yol vardır. Bunlar;

 • Çağrı merkezini aramak.
 • Banka şubesine başvurmak.
 • Bankanızın internet sitesi üzerinden şifre almak.
 • Akıllı telefonunuz üzerinden bankanızın uygulamasını indirip bu uygulama üzerinden şifre almak.
 • ATM’ ye giderek şifre almak.

İnternet Bankacılığı Üzerinden Yapılan İşlemler

 • İnternet bankacılığı üzerinden hesabınızdaki hareketleri kontrol edebilirsiniz. Böylece kredi kartı dolandırıcılarına karşı daha dikkatli olabilirsiniz.
 • İnternet bankacılığı sayesinde başka bir hesaba havale veya eft yapabilirsiniz.
 • İsterseniz her ay internet bankacılığına girerek faturaların hepsini ödeyebilirsiniz ya da yine internet bankacılığı üzerinden talimat verip bu faturalarınızın her ay otomatik bir şekilde ödenmesi talimatını verebilirsiniz.
 • Fatura ödemeleri yanında eğitim, vergi sigorta gibi ödemeleri de internet bankacılığı üzerinden yapabilirsiniz.

İnternet Bankacılığının Avantajları

 • İnternet bankacılığı sayesinde bankalara gidip uzun süre kuyruk beklemeniz gerekmez. Bu sayede işleminizi en kısa sürede halledip zamandan tasarruf edebilirsiniz.
 • Bankalar internet bankacılığı sayesinde ekonomik anlamda önemli oranlarda tasarruf sağlamaktadır. Bu sebeple banka müşterilerini internet bankacılığına teşvik etmek için son derece düşük işlem masrafları almaktadırlar.
 • İnternet bankacılığı 24 saat boyunca işlem gerçekleştirilebilen bir hizmettir. Bu sayede istediğiniz saatte işlem yapabilirsiniz.

İnternet bankacılığının dezavantajı konusunda ise pek fazla bir şey söylenemez. Belki de tek dezavantaj banka çalışanları için geçerli olabilir. Çünkü internet bankacılığının kullanımının yaygınlaşması banka çalışanlarına olan ihtiyacı azaltacağı için bankalar işçi çıkarma yoluna gidebilir.

İnternet bankacılığının kullanırken siber korsanlara karşı dikkatli olmalıyız. Bunun için erişim sağladığınız cihazınızın güvenliğine ve bağlantı kurduğunuz internet hattının güvenliğine dikkat etmeniz gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan İnternetten Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde internetten kredi başvurusu, kredi başvurusu ve kredi başvurusu nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.