İlk Kez Kredi Alacaklara Tavsiyeler

Kredi Alacaklara Tavsiyeler

Kredi kartı üzerinden yapılan harcamaların kısa süre sonra ödenecek bir borç olduğu bilinci ile hareket edilmelidir. Kredi kartları borçlarının ödenmemesi halinde faiz işleyeceği de mutlaka göze alınmalıdır.

  • Kredi kartı borcunun son ödeme tarihini bir gün dahi geciktirmemeye dikkat etmek gerekmektedir.
  • Kredi kartı dönem borcunun asgarisi ödenemeyecek durumda ise banka ile görüşerek taksitlendirme talep edilmelidir.
  • Kredi kartı harcamaları taksitli alışverişlerin ödemeleri de dikkate alınarak yapılmalıdır.
  • Bir sonraki aya yansıması istenen harcamaların hesap kesim tarihinden sonra yapıldığına mutlaka emin olmak gerekmektedir.
  • Online işlemlerde güvenilmeyen internet siteleri adına güvenlik açısından sanal kredi kartı mutlaka tercih edilmelidir.

İlgili yönetmelik gereğince ilk kez kredi kartı sahip olacaklar için kullanılmaya başlanılan ilk sene kredi kartları toplam limiti kayıtlı gelirlerin en fazla 2 katı olmaktadır. Kişinin aylık geliri 2000 TL ise ilk kez kredi kartı alınıyorsa en fazla Kredi kartlarının toplam limiti 4000 TL olabilmektedir. İlk seneden sonraki seneler ise kayıtlı gelirin en fazla 4 katı toplam kredi limiti alınabilmektedir.

Kredi Kullanmak İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekmektedir?

Genel anlamda sigortalılık süresi yani kayıtlı olarak bir yerde çalışma süresi bankaların değerlendirmesine göre farklılık göstermektedir. Fakat genelleme olarak SGK’lı olarak çalışan kişi en son çalıştığı iş yerinde en az 3 ay toplamda ise 12 ay sigortalı olmak zorundadır. Hatta bazı bankalarda son iş yerinde çalışma süresi 6 ay olurken kredi kullanacak kişinin kredi notu iyi seviyede yer alıyorsa bu süre daha da kısalabilmektedir. Memur olarak işe başlanması halinde herhangi bir çalışma süresi bankalar tarafından genel olarak istenmemektedir. Fakat bu durumda kredi notu bankalar açısından Kredi değerlendirmesinde önemli bir referans olmaktadır. Emekli aylık geliri bankalar tarafından sürekli olarak kısıtlama olmadan kabul edilir. Fakat emekli olarak çalışılması halinde süre kısıtlaması olmasa dahi resmi olarak beyan edilmesi ya da iş yerinden çalışıldığına dair yazı alınması istenir. Emekli maaşına göre güncel faiz oranları üzerinden ne kadar kredi kullanılabileceği emekli kredisi sayfasında anlık olarak hesaplanabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan İcralı Borca İtiraz Ettiğinde Ne Olur? başlıklı makalemizde borca itiraz, icra inkar ve icra inkar nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.