İhtiyaç Kredisinde Yeniden Yapılandırma

İhtiyaç Kredisinde Yeniden Yapılandırma

Günümüzde artan gereksinimlerinde etkisiyle kişiler bireysel ya da Kurumsal kredi türlerinden birini kullanabilmektedir. Tatil, Bayram, evlilik gibi farklı kategoriler altında verilen bu krediler ihtiyaç kredisi ana başlık altında toplanmaktadır. İhtiyaç kredisi kullanan kişiler ise ilerleyen evrelerde de bir takım nedenlerden dolayı kredi ödemelerinde sorun yaşayabilmektedir. O nedenle içerisinde kredi sahibinin planladığı kazanca ya da düşük faiz oranlarından yararlanma isteği gibi sebepler de yer almaktadır. Bankaların ihtiyaç kredilerinin yapılandırılması için talepte bulunulması üzerine yapılandırma işlemleri resmi olarak başlayacaktır. Yeniden yapılandırma ile ilgili bankalardan kullanılmış olunan kredinin vadesi, İpotek Durumu ya da Faiz gibi unsurların da değişiklikler de yapılabilmektedir. Yapılandırma işlemlerinde kredi kullanıldığı gibi farklı bir banka ile de anlaşmalar yapılabilmektedir. Yapılandırma talebi ile bankaya giderken bilinmesi gereken ise bankanın yapılandırma yapmayı kabul etme zorunluluğunun olmadığıdır. Bu gibi bir durumda banka yapılandırma talebini kabul etmezse kredileri farklı bir bankaya taşıma yolunu tercih etmek gerekmektedir.

Yapılandırma İşlemlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yapılandırma işlemlerinde dikkat edilmesi gereken noktalar kredi alındığı an başlamaktadır. İlk olarak kredi alırken alınan kredinin faiz oranına ve diğer masraf tutarlarına dikkat etmek gerekmektedir. Bankaların çıkarmış olduğu ek masraflarında önem taşıdığını bilmek ve  göz ardı etmemek gerekmektedir. Krediler yapılandırılırken faiz oranlarını ciddi oranda düşmesini beklememek gerekmektedir. İhtiyaç kredilerinde kullanılabilecek tutarlar konut kredilerinde olduğu gibi yüksek olmadığı için faiz oranı yüksek oranda düşmedikçe kar elde etmek zor olmaktadır. Faiz oranı düşüşü dikkate alınmadan yapılandırma yapılırsa Karlı çıkmak yerine daha büyük zararlar ile karşılaşmak mümkündür. İhtiyaç kredileri, konut kredileri gibi yüksek tutarlı ve uzun vadeli olmamasından dolayı yapılandırma işlemlerinde çok fazla kar sağlanamamaktadır. Bankalar bu tür talepler için kredi yapılandırma işlemlerini karşı bazı önlemler almıştır. İlk aylarda tahsil edilen paranın bir kısmını paradan değil faizden elde ettiği için bankalar ilk bir sene içinde büyük oranda kredinin faizini temin etmiş olmaktadır. Bundan dolayı kısa Vadeli İhtiyaç Kredileri konusunda yapılandırma oldukça fazla avantaj sağlamamaktadır.

Bir önceki yazımız olan İhtiyaç Kredisi İle İlgili Bilinmesi Gerekenler Nelerdir? başlıklı makalemizde ihtiyaç kredisi, ihtiyaç kredisi faiz oranları ve kredi faiz oranları hakkında bilgiler verilmektedir.