İhtiyaç Kredisi İle İlgili Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

İhtiyaç Kredisi İle İlgili Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

İhtiyaç kredi çekmeyi düşünenler kişiler ihtiyaç kredisi tüketici hakları ile ilgili bilmesi gereken bazı durumlar ile ilgili bilgi toplamalıdır. Süresi belli olmayan tüketici Kredi sözleşmelerinde kullanılacak Faiz oranı sabit olarak belirlenmektedir. Yapılmış olunan sözleşme akdi faiz, efektif yıllık faiz yada Kredi toplam maliyeti yer almıyorsa kredi olarak sözleşme süresinin sonuna kadar kullanılmaktadır. Bankalarda yer alan efektif faiz oranları sözleşmede yer almasından dolayı gösterilmiş ise kredinin toplam maliyeti hesaplanırken esas alınacak faiz oranı gösterilen efektif faiz oranına uyum sağlayacak şekilde yeniden belirlenir. Ödeme planı yapılan değişikliklere göre tekrar tamamlanır. Banka Kredi Faiz Oranı değiştirmek isterse yapılmak istenen farklılık yürürlüğe girmeden 30 gün önce yazılı olarak tüketiciye bildirmek zorundadır.  Kişiler kredi faiz oranının değişmesi durumunda bildirim tarihinden sonraki 60 gün içerisinde borcun tamamı öderse faiz artışından etkilenmemektedir. Erken ödeme yapmak istediğinde ise kredi veren, ödenen miktara göre faiz ve diğer maliyet unsurları için gerekli indirimi yapmakla yükümlüdür.

Kredi sigortası

Kredi verelim yazılı ya da kalıcı veri saklayıcısı yoluyla açıkça Bir  Kredi sigortası isteğinde bulunamadığı takdirde kredi sigortası yapılamamaktadır. Kredi sigortası yaptırmak isteyen kişiler sigorta şirketinden sağladığı teminat kredi sunan tarafından kabul edilmek zorundadır. Tüketici olarak çekilmek istenen krediden sözleşme konusu olsa da cayma hakkına kişiler sahiptir. Sözleşme yapıldıktan sonraki 14 gün içerisinde herhangi bir gerekçe göstermeden ve cezai ücret ödemeden tüketici kredi sözleşmesinden cayabilmektedir.  Cayma hakkından yararlanıldığında çekilmiş olunan kredi tutarını ve ana paranın ödenmesi halinde tarihe kadar işleyen faizi cayma bildirimi ile kredi verene gönderdikten sonra en geç 30 gün içinde ödeme gerekmektedir.  İhtiyaç kredisi ile ilgili bilinmesi gereken durumlar ise aşağıdaki gibidir.

  • Kredi Sözleşmesi’nin koşullarını içeren sözleşme öncesi bilgi formu sözleşme kurulmadan makul bir süre içerisinde tüketiciye sunulmalıdır.
  • Yapılan sözleşmeye ilişkin bir hesap açılması kredi ile ilgili işlemler yapılması halinde ücret ya da kredi talebinde bulunmamaktadır.

Tüm bunlar incelenerek kısa zamanda maddi ve manevi zarara uğramadan Kredi talebinde bulunmak ve kredi sahibi olmak mümkün hale gelmektedir.

Bir önceki yazımız olan Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar başlıklı makalemizde gelir belgesiz kredi, gelir belgesiz kredi başvurusu ve gelir belgesiz kredi veren bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.