İhtiyaç Kredisi Çeşitleri Nelerdir?

İhtiyaç Kredisi Çeşitleri Nelerdir?

Her insanın paraya gereksinim duyma sebebi aynı olmasa da kimisi düğün için paraya gereksinim duyarken kimisi ise sağlık harcamalarında olmak üzere kredi kullanmaktadır. Bankalarda bazı zamanlar da özel dönemler ve kişilere Uygun kredi kampanyaları düzenlemektedir. Bu kampanyaları takip etmekte bütçe açısından fayda bulunmaktadır. İhtiyaç kredisi türleri olarak bayram kredisi, tatil kredisi, eğitim kredisi, sağlık kredisi ve eşya kredisi yer almaktadır. Paraya gereksinimi olan herkes kredi başvurusu yapabilir. Fakat sonrasında bana neden kredi çıkmıyor sorusunu sormamak için kredi notundan haberdar olmak gerekmektedir. Kredi notu ya da kredi skoru gibi durumlarda kredi puanı olmak üzere ismine ne derseniz deyin bankaların kişiye kredi verip vermemesinde en önemli etken ise kredi notu olmaktadır. Kredi kayıt bürosu kişilerin bu zamana kadarki kredi ödeme alışkanlıklarında limitlerinin kullanma oranına ve geçmiş kredilerini inceleyerek kişiye bir puan belirlemektedir. Buna da kredi puanı ismi verilmektedir. Kredi puanı yüksekse anlık olarak kredi kullanma imkanları kolay hale gelmektedir. Eğer ki kredi notu düşük ise kişiye Kredi çıkma ihtimali de düşük olur. Kredi skoru düşükse bankalara geliri belirten çeşitli evrakları götürmeniz ya da bir kefil bulmanız istenebilmektedir.

İhtiyaç Kredisi Kullanmak İçin Gerekli Belgeler

Anlık olarak ve belge istemeden Kredi sunan çok sayıda banka bulunmaktadır. Aynı zamanda Kredi başvurusu yapılan banka eğer maaş hesabının da olduğu banka ise belge hazırlamadan kredi almak da mümkündür. Kredi başvurusu için istenen belgeler nüfus cüzdanı fotokopisi, çalışılan yerden gelir belgesi, bankalara özel maaş başvuru formları olmaktadır. Kredi notu yüksek olan kişiler aylık düzenli bir geliri olanlar bankalardan kolaylıkla kredi alabilmektedir. Fakat geçmiş dönemde bankalara olan kredi ve kredi kartı borçlarını ödemediyseniz ve icralık olduysanız kara listeye alırsınız.  Kara listeye alınmanız ise 5 sene boyunca bankalardan kredi ve kredi kartı alamamanıza neden olmaktadır. O nedenle daha öncesinde kara liste içerisinde olanlar kara listede kredi sunan bankaları tercih etmeli ve ilk olarak araştırma yapmaları gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Bankalar Ev Hanımlarına Kredi Veriyor başlıklı makalemizde ev hanımlarına kredi hakkında bilgiler verilmektedir.