İBAN Nedir Ve İBAN Sorgulama Nasıl Yapılmaktadır?

Yurt içi ya da yurt dışı para transferi işlemlerinizin tamamını kolayca gerçekleştirebilmek için sayısız nedene sahip olabilirsiniz. Aileniz tarafından size para gönderiliyor olabilir yahut siz bir arkadaşınıza para transferi yapmak isteyebilirsiniz. Eğer bir satıcı iseniz ödemenizi yani satmış olduğunuz hizmet ya da ürünün ödemesini IBAN numarası üzerinden talep etme şansına sahipsiniz.

IBAN Numarası Nedir?

Uluslararası Banka Hesap Numarası olarak tanımlanan ve bilinen adıyla IBAN farklı ülkelerde yer alan ya da belirli bir ülke sınırları içerisinde yer alan bankalar arasındaki para transferi işlemlerinde kullanılmakta olan uluslararası kabulleri görmüş standart bir numaralandırma sistemine verilen isimdir. Uluslararası Banka Hesap Numarası sistemi bankaların banka hesap numaralarınızı doğruluk açısından kontrol etmelerine ve de hızlı bir şekilde ülke ve finansal kurumunu belirlemelerine yardımcı olan bir sistemdir.

Uluslararası Banka Hesap Numarası sizin banka hesap numaranızın yerine kesinlikle geçmemektedir. Çünkü Uluslararası Banka Hesap Numarası bankaların ödemeleri için hesabınızın tanınması ve tanımlanmasına yardımcı olabilecek ek ilave bilgiler içeren ayrı bir numaradır. Gerek yurt içi gerek yurt dışında bulunan bankalar hesabınızın yer aldığı ülkeyi, bankayı ve şubeyi sizin sahip olduğunuz Uluslararası Banka Hesap Numarası aracılığı ile tanımlamakta ve öğrenmektedir.

Eski zamanlarda para gönderme işlemleri için yani EFT ve Havale işlemleri için alıcının adı, soyadı, bankasının adı, bankasının şubesi ve hesap numarası gibi bilgilere işlemlerin tamamlanması için ihtiyaç duyulmaktaydı. İşte Uluslararası Banka Hesap Numarası sayesinde bu bilgilere ulaşmaya ve doğruluğunu kontrol etmeye artık ihtiyaç duyulmamaktadır. Çünkü bir IBAN numarası kullanıcısına ve sahibine ait tüm bilgi ve gerekli formalitelerin tanınmasına ve rahat bir şekilde tanımlanmasına yardımcı olur.

Bir önceki yazımız olan Hesap Numarası Öğrenme Yolları Nelerdir? başlıklı makalemizde Hesap Numarası Nedir?, Hesap Numarası Öğrenme Yolları Nelerdir? ve Hesap Numarasını Öğrenmenin Yolları Nelerdir? hakkında bilgiler verilmektedir.