Hisse Senedi Nedir? Nasıl Alınır?

Hisse Senedi Nedir? Nasıl Alınır?

Hisse Senedi Nedir?

Hisse senetleri arasında bazı zamlarda oldukça farklılıklar olmaktadır ve buna göre hisse senetleri almadan almaya farklı bulunmaktadır. Bireysel olarak veya yatırım amaçlı emeklilik fonları alarak dolaylı yollardan hisse senetlerinin kısa sürede ve en etkili şekillerde sahibi olabilirsiniz. Gelecek zamanlarda çocuklarınız için veya emeklilikleriniz için borsa sistemlerinden bir tanesi olan hisse senedi alıp bir kenarda tutabilir ve yatırım amaçlı olarak gelecek zamanlarda kullanabilirsiniz. Biraz heyecan yaşamak için hakkında iyi kötü bilgi ve aynı zamanda görüş sahibi olduğunuz belirli bir şirketin borsa hisse senetleri üzerinde oynayabilirsiniz. Bu noktada sizlerin amacı o heyecan pazarının tatlı zevkini yaşamak olsa da bu iş için ayıracağınız paranın ve mutlaka birikimlerinizin önemsiz bir bölümü olmalıdır. Aynı zamanda hayatınızı idame ettirmek için gerekli olan bir meblağ olmadığı müddetçe, yaptığınız işler sizlere o heyecanın bedelini ödemek, yani para kaybetmek lüksüne ve şansına sahip olduğunuzu göstermektedir.

Hisse Senedi Nasıl Alınır?

Bilindiği üzere piyasalarda ise üç şekillerde incelenmek üzere yatırımcı tipleri bulunmaktadır. Bunlar ise galipler, faydacılar ve beyhudeler olmaktadır. Galipler bu işe kara kazanmak ve yatırdıklarının paranın karını almak için girmektedir. Başarılı olan yatırımı yapmanın gerektirdiği becerilere sahiptirler ve en iyi şekillerde olan bilgilere sahiptirler. Faydacıların ise asıl amaçlar kar elde etmek değildir. Elbette kar etmek bir tatmindir fakat onlar için piyasalarda alıp ve satmanın verdiği o heyecan ve eğlence daha fazla öneme sahip olmaktadır. Borsa yatırım tiplerinden bir tanesi olan beyhudeler ise en başarılı olan yatırımı yapmak için gereken beceri, bilgi ve aynı zamanda gerekli olan kaynaklardan yoksundurlar ve bazı zamanlarda ise sağduyusuz davranmaktadırlar. Devamlı olarak kaybederler ve bunların başlıca nedenlerini ise anlamaya çalışmadan işlerine devam ederler.

Bir önceki yazımız olan Finansal Kaldıraç Nedir? başlıklı makalemizde banka kredileri ve finansal kaldıraç hakkında bilgiler verilmektedir.