Hisse Senedi Neden Ve Neye Göre Değişir?

senet nasıl düzenlenir

Hisse senedi alım satımıyla birlikte günümüzde kişilerin birikimlerini değerlendirebileceği en önemli yatırım araçlarından birisi haline gelmiştir. Hisse senetleri insanların yatırım araçlarından en çok tercih edileni olurken bazı riskler ve mutlaka kontrol edilmesi gereken değerler taşımaktadır. Yatırımları oldukça karlı bir şekilde sonuçlandırabileceği gibi maalesef dibi görmenize de sebep olabilir. Bu yüzden hisse senetlerinde yaşanan iniş ve çıkışlar detaylı bir şekilde takip edilmelidir.

Senetlerin Değeri Nasıl Belirlenir?

Örnekle bu konuyu açıklamaya başlamak gerekirse, misal verelim ki yüz adet hisse senedi sahibisiniz ve bu sahibi olduğunuz hisse senetlerini yirmi liradan satma amacı taşıyorsunuz. Tabi ki haliyle önce bir bankayla iletişim kurarsınız ve onların durağı da borsa simsarları olur. Aynı zamanda şunu da bilmelisiniz ki bu piyasa da tek değilsiniz, sizin elinizdeki hisse senetlerinin birebir aynısı olmasa da benzeri hisse senetlerine sahip ve bunları elden çıkartmak isteyen başka kimseler de olacaktır.

Tüm bu satış taleplerinin doğru orantısında bir talep çizelgesi ortaya çıkar. Alıcılar bu çizelgede bir tarafta, satıcılar da diğer tarafta bulunmaktadır. İşte bu olaydan sonra yaşanacak olan iş ve deneyimler borsa simsarlarının işidir. Onların görevi çizelgenin iki tarafında yer alan alıcıları ve satıcıları bir araya getirmektedir. Bu araya geliş sonucunda alıcı ve satıcılar anlaşırsa eğer hisse senedinizi satabilirsiniz. Eğer anlaşma sağlanamazsa yine bir araya gelir ve bu sefer anlaşmanın ve bir noktada da satışın gerçekleşebilmesi için pazarlık yapmaya başlar. Bir önceki satış fiyatı bir sonraki hisse senedi satışının da fiyatını belirlemektedir.

Arz ve Talep

Eğer elinizdeki hisse senedi başkaları tarafından ilgi çekici bulunuyor ve isteniyorsa buna talep artmış demektir. Daha önceki bilgilerimize dayanarak talebin arttığı koşullarda herhangi bir ürünün fiyatının da artacağını öğrenmiştik. Böylelikle elinizde bulundurup satmak istediğiniz hisse senedine olan talep artarsa hisse senedinizin fiyatı da artacaktır. Bunun dışında hisse senedi satışında arz ne kadar fazlaysa o senedin satılacağı miktarda o oranda az olmaya mahkumdur.

Bir önceki yazımız olan Halka Arz Nedir? başlıklı makalemizde Birincil Halka Arz, Halka Arz Nedenleri? ve Halka Arz Nedir? hakkında bilgiler verilmektedir.