Herkesin Okuması Gereken 8 Finans Kitabı

Bugün size çok ilginç ve yararlı bulduğum bu 8 Finansal Kitabı okumanızı tavsiye ediyorum.

Zengin Baba Yoksul Baba (Robert Kiyosaki)

Zengin Baba Zavallı Baba’da, iki babası olan kitabın yazarı Robert Kiyosaki’nin gerçek hikayesini okuyabilirsiniz . Birincisi biyolojik babası zavallı baba, diğeri ise en iyi arkadaşı babasıydı – zengin baba. Kitap boyunca yazar, iki babayı karşılaştırır ve ona başarının nasıl sağlanacağını öğretme yaklaşımlarının ne kadar farklı olduğunu gösterir.

Bu kitap hakkında daha fazla şey söylemeyeceğim çünkü sahip olabileceğiniz harika dersleri mahvetmek istemiyorum.

Otomatik Milyoner (David Bach)

Otomatik Milyoner, kişisel finans başarısı için birçok yararlı ipucu ile kolay ve hızlı bir şekilde okunur . Kitap zengin bir şekilde nasıl emekli olunacağına odaklanmıştır ve kitapta bulabileceğiniz ana ders bir mantra gibidir: İlk önce kendinize ödeyin.

Bunun anlamı ne? Seni birkaç kelimeyle açıklamaya çalışacağım.
Sanırım çoğunuz gelirini öncelikle faturaları, vergileri, ipotekleri ve diğer eşyaları ödemek için kullanıyorsunuz. David Bach, insanları gelirlerinin bir kısmını her şeyden önce kendileri için (gelecek için) korumaya ve bu tutarı bir emeklilik hesabına yatırmaya teşvik eder. Bu kitapta tasarruflarınız ve harcamalarınız hakkında daha bilinçli olmak için başka öneriler bulabilirsiniz, aslında kitabın sonunda otomatik bir milyoner olmak için tüm kuralları ve ipuçlarını içeren bir taslak bulacaksınız .

Zengin Olma Bilimi (Wallace D. Wattles)

Bu, servetin nasıl bilimsel bir şekilde elde edileceğini açıklayan ilk kendi kendine yardım kitaplarından biridir (1910’da ilk yayın) . Wallace Wattles, zengin olmanın kesin bir bilim olduğunu ve herkesin zenginleşebileceğini söylüyor. Yapmanız gereken tek şey bu kitapta bulduğunuz tüm kuralları doğru şekilde uygulamak.

Kitap, 17 kısa bölüme ayrılmıştır ve her birinde, başarınızın ve servetinizi büyütmenin anahtarlarını bulabilirsiniz. Yazar ayrıca , teorik özetlerinde gerçek hayatın daha net olması için pratik önerilerde bulunur .

Wallace Wattles, kitaptaki bilimi gerçekten anlarsanız, zenginliğinizi artırabileceğinizin sözünü veriyor.

Milyoner Aklın Sırları (T. Harv Eker)

Bu kitabı ondan bir alıntı ile tanıtmak istiyorum.

“Meyveleri değiştirmek istiyorsanız, önce kökleri değiştirmeniz gerekecektir. Eğer görünür olanı değiştirmek istiyorsanız, ilk önce görünmezleri değiştirmelisiniz ”

Kitap 17 “Zenginlik Dosyası” ndan oluşuyor ve yazar bunları milyonerlerin alışkanlıklarını ve zihniyetlerini tanımlamak ve zengin insanların ne düşündüğü ile fakir insanların ne düşündüğü arasındaki farkı karşılaştırmak için kullanıyor.
Size bu Varlık Dosyalarından bazılarını anlatacağım ve eğer onları merak ediyorsanız, internette başkalarını arayabilir veya çok ilginç olan bu kitabı satın alabilirsiniz.

  • Zengin insanlar “hayatımı yaratıyorum” inanıyor. Zavallı insanlar “Hayat bana gelir” inanıyor.
  • Zengin insanlar fırsatlara odaklanır. Zavallı insanlar engellere odaklanır
  • Zengin insanlar paralarını onlar için sıkı çalışırlar. Zavallı insanlar paraları için çok çalışıyorlar.
  • Zengin insanlar sürekli öğrenir ve büyür. Zavallı insanlar zaten bildiklerini düşünüyor.

Düşün ve Zengin Ol (Napoleon Hill)

Bu kitap bir milyoner gibi düşünmeye başlamayı öğrenmek için araçlar sunar . Napolyon Tepesi, onları kontrol altına almanız ve fikirleriniz konusunda güvende olmanız durumunda, düşüncelerin gerçek olabileceğine çok inandırıyor.

Zira yazarlık kavramının sadece para ile ilgili olmadığını, aynı zamanda mutluluk, sağlık, iyi ilişki anlamına geldiğini de anlamak önemlidir. Zenginlik bir zihin durumu ile başlar . Zengin olmak istiyorsak, önce fikrimizi değiştirmeliyiz ve – Napolyon Tepesi’nin dediği gibi – para bilinci kazanmalıyız.

AgeProof (Jean Chatzky ve Michael F. Roizen)

Yazarlar, sağlık ve zenginlik arasındaki bağlantıyı açıklayarak, okurlara tüm stratejileri, teknik bilgileri, daha uzun yaşama araçlarını, daha sağlıklı ve daha kazançlı bir hayat yaşatır.

Vücudumuz ve yatırım portföyümüz aynı konsepte dayanmaktadır: bilanço girişi – çıkış akışı.

Neden Bana Bunu Okulda Öğretmediler (Cary Siegel)

Cary Siegel bu kitabı 2013’te yazdığında ilk düşüncesi onu yetişkin olan beş çocuğuna adamaktı. Para yönetimi gibi önemli şeylerin okulda değil , aynı zamanda Üniversiteler ve MBA programlarında da öğretildiğini fark etti .

Böylece bu kitabı her tür okuyucu için çok kolay ve net bir şekilde yazmaya karar verdi. Kitap 99 kişisel para yönetimi ilkesini içermektedir . Bunları takip etmek için sadece teorik kurallar değil; aksine yazarın finansal yaşamında öğrendiği pratik ilkelerdir.

Bir önceki yazımız olan Günümüzde Tasarruf Yapmanın 10 Basit Yolu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.